Koniec testovania, zákazu vychádzania či povolenie bohoslužieb, aj o tomto môže vo štvrtok rozhodnúť Ústavný súd - MAGAZÍN 1
Slovensko

Koniec testovania, zákazu vychádzania či povolenie bohoslužieb, aj o tomto môže vo štvrtok rozhodnúť Ústavný súd

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Už tento štvrtok sa rozhodne o tom, ako bude vyzerať život na Slovensku, čo sa týka protipandemických opatrení. Ústavnému súdu totiž vtedy uplynie lehota na to, aby rozhodol o tom, či je núdzový stav v súlade s ústavou. Dozvieme sa to teda v poslednej chvíli pred Veľkou nocou.

Ak by tak rozhodol Ústavný súd a protipandemické opatrenia by neboli v súlade s ústavou, mohli by sa tesne pred sviatkami zrušiť viaceré mimoriadne opatrenia. Znamenalo by to napríklad povolenie bohoslužieb, koniec antigénového testovania či zákazu voľného pohybu. Práve v tento deň uplynie desaťdňová lehota, ktorú má súd na rozhodnutie. „Plénum Ústavného súdu rozhodne v zákonnej lehote, najneskôr vo štvrtok,“ potvrdila podľa sme.sk hovorkyňa súdu Martina Ferencová.

Jedno podanie spochybňujúce uznesenie vlády o predĺžení núdzového stavu podaj generálny prokurátor Maroš Žilinka, druhé opozičný Smer s advokátom Robertom Kaliňákom. Bolo to aktom svojvôle vlády. Toto rozhodnutie nespĺňa prísne kritéria ústavnosti, ako ich predpokladá ústavný zákon o bezpečnosti štátu,“ komentoval predseda Smeru Robert Fico. Zrušenie núdzového stavu by malo veľmi veľký dopad na epidemiologickú situáciu, blížia sa totiž Veľkonočné sviatky.