Koniec testovania, zákazu vychádzania či povolenie bohoslužieb, aj o tomto môže vo štvrtok rozhodnúť Ústavný súd

Už tento štvrtok sa rozhodne o tom, ako bude vyzerať život na Slovensku, čo sa týka protipandemických opatrení. Ústavnému súdu totiž vtedy uplynie lehota na to, aby rozhodol o tom, či je núdzový stav v súlade s ústavou. Dozvieme sa to teda v poslednej chvíli pred Veľkou nocou.

Ak by tak rozhodol Ústavný súd a protipandemické opatrenia by neboli v súlade s ústavou, mohli by sa tesne pred sviatkami zrušiť viaceré mimoriadne opatrenia. Znamenalo by to napríklad povolenie bohoslužieb, koniec antigénového testovania či zákazu voľného pohybu. Práve v tento deň uplynie desaťdňová lehota, ktorú má súd na rozhodnutie. „Plénum Ústavného súdu rozhodne v zákonnej lehote, najneskôr vo štvrtok,“ potvrdila podľa sme.sk hovorkyňa súdu Martina Ferencová.

Jedno podanie spochybňujúce uznesenie vlády o predĺžení núdzového stavu podaj generálny prokurátor Maroš Žilinka, druhé opozičný Smer s advokátom Robertom Kaliňákom. Bolo to aktom svojvôle vlády. Toto rozhodnutie nespĺňa prísne kritéria ústavnosti, ako ich predpokladá ústavný zákon o bezpečnosti štátu,“ komentoval predseda Smeru Robert Fico. Zrušenie núdzového stavu by malo veľmi veľký dopad na epidemiologickú situáciu, blížia sa totiž Veľkonočné sviatky.

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré sa liberálom nepáčia, no potrebujeme, aby ste nás v našom boji podporili! Ľubovoľnou sumou nám pomôžete ísť v tejto ceste ďalej! ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353