Komisár EÚ: "Je nutné prijímať viac migrantov z Afriky a zabezpečiť im bezpečné trasy!" - MAGAZÍN 1
Slovensko Zo sveta

Komisár EÚ: “Je nutné prijímať viac migrantov z Afriky a zabezpečiť im bezpečné trasy!”

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Grécky komisár EÚ pre migráciu a vnútorné záležitosti Dimitris Avramopoulos vyzval členské krajiny, aby zvýšili úsilie presídľovania utečencov a nalieha na štáty, aby prijímali najmä tých evakuovaných z Líbye. Navyše vyzval štáty EÚ, aby presídlili (prijali) zraniteľnejších utečencov z táborov v tretích krajinách. S odkazom na Die Welt o tom informoval server Politico.

V rozhovore pre nemecké noviny Avramopoulos naliehavo vyzýva členov EÚ, aby prijímali najmä “utečencov” evakuovaných z vojnou spustošenej Líbye do Nigeru, vzhľadom k nigerským obmedzeným kapacitám pre hosťovanie utečencov.

Je nutné vykonať viac “núdzových evakuácii z Líbye

“Vyzývam všetky členské štáty, aby zintenzívnili úsilie a splnili záväzok prijímať utečencov čo najskôr to bude možné,” uviedol a dodal: “Je nutné vykonať viac núdzových evakuácii z Líbye (do Nigeru).”

Niger začal prijímať evakuovaných utečencov z Líbye po summite EÚ a Africkej únie v roku 2017. Podiel na evakuácii ponúkla takisto Rwanda, čo grécky komisár privítal. Podľa Agentúry OSN pre utečencov prisľúbilo 14 krajín vrátane 10 členských štátov EÚ nájsť od augusta miesto pre 6600 ľudí evakuovaných z Líbye do Nigeru. Podľa skorších správ neziskových organizácií však presídľovanie postupuje pomaly.

Utečencom treba poskytnúť bezpečné trasy

“Presídľovanie musíme urobiť prioritou, ak chceme podporiť partnerské krajiny, ktoré prijali utečencov,” uviedol AVRAMOPOULOS. “Je tiež dôležité poskytnúť utečencom, ktorí chcú ísť do Európy, bezpečné trasy, tak, aby už viac nemuseli podstupovať nebezpečné a nelegálne morské cesty.”

Komisár EÚ dodal, že za posledné dva roky bolo z tretích krajín presídlených približne 35 tisíc utečencov. “To je viac ako kedykoľvek predtým. Ale nesmieme tým nadobudnúť sebauspokojenie. Presídľovanie by sa malo stať najdôležitejšou cestou pre vstup do Európskej únie pre tých, ktorí potrebujú ochranu. “

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *