Kollár: „Progresívne Slovensko je podobný extrém ako Kotleba“

Líder Sme rodina Boris Kollár sa v relácii NA ROVINU s Marekom Vagovičom vyjadril aj k opozičným stranám, respektíve k ich lídrom, s ktorými má napäté vzťahy. O Progresívnom Slovensku povedal, že sú to „extrémni liberáli, ktorí majú zvrátené názory a urážajú ľudí práce“.

Hovorí, že napriek napätým vzťahom v opozícii si s jej lídrami dokáže sadnúť za jeden stôl a zostaviť spoločnú vládu. „Keď nás budú po voľbách potrebovať, tak im pomôžem. Ale najskôr si zjedia tú polievku, respektíve pľuvance a hejty na moju adresu,“ tvrdí v rozhovore pre Aktuality.sk líder Sme rodina Boris Kollár.

Čo sa okrem iného dozviete v rozhovore s Borisom Kollárom:

– prečo jeho strana neuspela v prezidentských voľbách ani v eurovoľbách
– či jeho voličov neodradili pravicoví populisti, s ktorými sa spája
– čo si myslí o Matteovi Salvinim, ktorý obdivuje fašistu Mussoliniho
– ako vníma neonacistickú minulosť Heinza-Christiana Stracheho
– prečo v parlamente často hlasuje s Kotlebom aj s Ficom
– prečo nechce vládnuť so Smerom a čo si myslí o oligarchoch v pozadí strany
– ako urazil Michal Truban robotníkov a čo mu prekáža na progresívcoch
– prečo nemá rád Miroslava Beblavého zo strany Spolu
– z čoho má strach Igor Matovič a čo mu prekáža na Alojzovi Hlinovi

Nedávno ste povedali, že vaši voliči už nie sú takí radikálni, ako kedysi – respektíve, že tí radikálni už od vás odišli. Neodradilo ich v eurovoľbách aj spájanie s Marine Le Penovou, Salvinim a ďalšími politikmi, ktorí sú vnímaní ako pravicoví populisti?

To je výborné: keď nesúhlasíme s nejakým názorom, dáme človeku nálepku pravicový populista. A to je ešte veľmi pekná nálepka, lebo väčšinou sú takíto politici označovaní za extrémistov. Niektorí blázni ich dokonca volajú fašistami, čo je úplne pomýlené.

To by potom znamenalo, že v Taliansku vládne fašistická vláda, v Rakúsku takisto. Keby som takto nálepkoval každého oponenta, bolo by to úplne choré. My razíme v politike od začiatku tú istú líniu, nevybočili sme doprava ani doľava.

Hoci sme konzistentní, zrazu sme sa stali z večera do rána fašistami. Ten, kto má zdravý rozum a sleduje, čo hovoríme, v tom však má jasno.

Marine Le Penová, ku ktorej sa hrdo hlásite, však mala v strane aj popieračov holokaustu – vrátane vlastného otca.

Áno, a preto ho zo strany vyhodila.

Aj Kotleba výrazne zmiernil rétoriku. Už nehovorí o holokauste tak, ako kedysi. Taktizuje a prispôsobuje sa, aby získal viac voličov. To je zrejme aj prípad Marine Le Penovej.

Nevšimol som si, že by Kotleba vyhodil zo strany najbližších spolupracovníkov kvôli popieraniu holokaustu. Marine Le Penová to urobila. Kotleba velebí Tisa a slovenský štát, ktorý vznikol a bol etablovaný z vôle Hitlera.

Vieme tiež, ako sa staval k otázke Slovanov – že mali byť vyhladení v druhom slede. Pre Hitlera sme boli podradná, menejcenná rasa. Na rozdiel od Kotlebu sa ako druhoradý necítim.

Salvini pre zmenu obdivuje Mussoliniho, pričom hovorí, že Brusel je horší ako fašizmus. Nie je to problém?

Takéto vyjadrenia som nezachytil. Keď si to prečítam, potom k tomu môžem niečo povedať. Počujem to prvýkrát.

Váš ďalší spojenec – Heinz-Christian Strache – chodil v mladosti na neonacistické akcie. Dokonca hajloval v divadle vo Viedni. Nedávno tiež vyšlo najavo, že za podporu vo voľbách sľuboval zakázky ruským oligarchom. Je to v poriadku?

Toto beriem, nie je to v poriadku. Ale v tom prípade nie je v poriadku ani Merkelová, ani Macron.

V akom zmysle?

Sú vo frakcii s ľudovcami, ktorých členom bol aj Kurt Waldheim – bývalý šéf OSN a dvojnásobný rakúsky prezident. Aj Waldheim má fašistickú minulosť: znamená to, že všetci ľudovci sú fašisti? Keby sme to brali takto, politike nemôže byť nikto.

Ide o to, či považujete výroky alebo minulosť vašich zahraničných partnerov za problematické alebo nie.

Osobné zlyhania sú problém. Celá frakcia však nemôže trpieť kvôli osobným zlyhaniam niektorých jednotlivcov.

Vaši spojenci však nie sú okrajoví, naopak.

Ani Kurt Waldheim nebol nevýznamný politik. Môžeme sa tiež baviť o architektoch Európy, ako bol Helmut Kohl alebo Jacques Chirac, ktorí boli spájaní s korupciou. Znamená, že všetci ich spolustraníci sú korupčníci? Takto k tomu nemôžeme pristupovať.

Bavíme sa o súčasných politických lídroch, s ktorými spolupracujete.

Keď sa preukáže, že prišlo k nejakému osobnému zlyhaniu, každý musí vyvodiť osobnú zodpovednosť.

Ešte jeden príklad: Tomio Okamura spochybňoval rómsky holokaust, aj rómsky koncetračný tábor v obci Lety. Je tiež známy nenávistnými výrokmi voči cudzincom, čo je paradox, lebo sám je cudzinec v Česku.

Ja nie som nenávistný, len tvrdím, že si musíme udržať zdravý rozum. Viete, prečo spolupracujeme s politikmi, o ktorých hovoríte? Pretože chceme chrániť hranice EÚ, tradície, právo na prácu a rodinu. Keby to bol nástup fašizmu, určite do toho nejdem.

Čo by ste urobili, keby chceli byť kotlebovci vo frakcii s Marine Le Penovou alebo s Matteom Salvinim? Budete im odporúčať, aby s nimi nespolupracovali?

Je nepríjemné, že sme neprešli eurovoľbami, takže nemôžeme presadzovať naše záujmy v tejto frakcii. Neviem, či budú potrebovať ich dva hlasy. No v prípade, že by ich chceli prijať do hnutia Európa národov a slobody, naša strana odtiaľ vystúpi.

To je vaše záväzné stanovisko?

Áno.

Vaši medzinárodní spojenci dráždia najmä koalíciu Progresívne Slovensko (PS) a Spolu, čo je pochopiteľné, lebo ideovo sú na opačnej strane politickej barikády. Otázka je, či ich niekedy neprovokujete. Keď protestovali proti vášmu stretnutiu s Marine Le Penovou na konferencii v Bratislave, vyšli ste von s megafónom a rozdávali im croissanty, v ktorých bola zapichnutá francúzska vlajka. Vraj ste na nich aj vyplazovali jazyk.

To nie. Na druhej strane tej vlajky bolo navyše napísané: Ďakujeme za Váš názor. Nesúhlasím však s nezmyslami, ktoré presadzuje PS, lebo sú to prehnaní liberáli.

Keď som si prečítal Trubanovo vyjadrenie, že robotník, ktorý nemá prácu, je buď lenivý, nekomunikuje alebo klame… Takéto vyjadrenia čelného predstaviteľa PS sú zvrátené.

V tom čase bol mladý libertarián. A nebol v politike.

Takže keď to povedal mladý liberál, je to v poriadku. Ale keď hajloval mladý Strache, tak je to problém. Merajme rovnakým metrom. Keď vám neprekážajú Trubanove výroky, nepýtajte sa ma na Stracheho.

Je rozdiel hajlovať a hovoriť o robotníkoch.

Uraziť takto robotníkov, ktorí drú za mizerný plat, pričom on si žije v luxuse a ešte nimi pohŕda? Veď to môže za nimi rovno prísť a opľuť ich, tak ako nás.

Čiže PS je pre vás neprijateľné?

Rešpektujem každý názor, ale pýtam sa, čo bude, keď sa dotknú moci. Ponúkli sme im croissanty, ktoré po nás potom hádzali, ukazovali nám vulgárne gestá, nadávali nám. Toto je slušnosť? Čo budú robiť zajtra? Hádzať po nás kamene alebo nás strieľať, lebo máme iné názory?

Buďte si istý, že keby mali programovú konferenciu, kde by prednášali tie nezmysly o LGBT, registrovaných partnerstvách a podobne, tak nezoberiem reproduktory a nepôjdem tam protestovať, ani na nich pľuť alebo im nadávať. Oni sú však podobný extrém ako Kotleba.

A najväčší extrém sú politické strany, ktoré tu tridsať rokov vládli, pričom je jedno, či to bol Mečiar, Dzurinda alebo Fico. Extrémne kradli, klamali, podvádzali a kašlali na ľudí. Výsledkom je dnešná mizéria a dva extrémy: jeden chce odísť z EU a všetko zbúrať. Druhý je ten, ktorý sme zažili po tej konferencii v Bratislave na vlastnej koži.

Takže koalícia PS/Spolu je pre vás rovnako neprijateľný, potenciálny koaličný partner ako Kotleba?

To som nepovedal. Len hovorím, že je to tiež extrém. Keby sa správali slušne a rešpektovali aj názory iných, nemal by som s nimi žiadny problém. Ja rešpektujem všetkých: Kotlebu, Fica, Sulíka aj Matoviča.

Keď ste boli naposledy s Miroslavom Beblavým v televízii TA3, reagovali ste naňho aj pri bežných témach pomerne osobne a útočne. Máte s ním nejaký spor z minulosti?

Nemám s ním dobré skúsenosti. On nemá problém sa s vami milo rozprávať: potom však ide za novinármi a zneužije informáciu, ktorú ste mu dali. Okamžite vás pleskne po hlave, čo sa mi nepáči.

Môžete byť konkrétny?

Nie. Ale je cítiť, že sa navzájom nemáme až chemicky radi. Je to veľmi úprimný a vyvážený vzťah. (Smiech.)

Celý rozhovor si môžete pozrieť vo videu alebo prečítať TU.

Zdroj: aktuality.sk (1), (2) / InfoVojna.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.