Kolíková chce, aby sme mali sex len so súhlasom. Inak pôjde o znásilnenie - MAGAZÍN 1
Slovensko

Kolíková chce, aby sme mali sex len so súhlasom. Inak pôjde o znásilnenie

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Podľa ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej a jej rezortu môže byť sex bez súhlasu znásilnením. Ministerka to navrhla v novele Trestného zákona. 

Podľa ministrerstva by mal každý styk prebiehať dobrovoľne. V súčasnosti je vraj nevyhnutné dokázať vynakladanie aktívneho odporu obeťou alebo pritomnosť či hrozbu násilia. 

,,Sexuálny styk by mal za každých okolností prebiehať dobrovoľne. Požiadavka, aby v daných prípadoch došlo k “donúteniu”, čo podľa výkladových komentárov k Trestnému zákonu predpokladá vynakladanie aktívneho odporu, nie je správna, keďže každá obeť reaguje na stresovú situáciu inak,” tvrdí ministerstvo.

Kolíková tak chce spojiť trestné činy znásilnenia a sexuálneho násilia do spoločného ustanovenia. 

Podľa ministerstva sa nejaví ako správna ani požiadavka, aby pre trestnosť takéhoto konania bolo nevyhnutné použiť násilie alebo jeho bezprostrednú hrozbu. “Napríklad pri nerovnosti postavení páchateľa a obete či už z dôvodu nerovného postavenia žien a mužov alebo z dôvodu inej pozície autority, napríklad zamestnávateľa, môže byť buď bezprostredná hrozba rôzne vnímaná obeťou a páchateľom alebo ani nemusí existovať a napriek tomu dôjde k sexuálnemu násiliu,” tvrdí rezort.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *