Klus odkazuje, že Ukrajina má našu plnú podporu a pohyb ruských vojsk v ňom vyvoláva znepokojenie - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Klus odkazuje, že Ukrajina má našu plnú podporu a pohyb ruských vojsk v ňom vyvoláva znepokojenie

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Slovenský štátny tajomník ministerstva zahraničia Martin Klus z liberálnej SaS na Facebooku komentuje včerajšie vyjadrenie šéfa európskej diplomacie Josepha Borrella, ktorý uviedol, že Európska únia je “vážne znepokojená” pohybom ruských vojsk v blízkosti Ukrajiny. Podľa Klusa by znovuzrodenie konfliktu s Ruskom bolo pre Ukrajinu obrovskou katastrofou.

Martin Klus v pondelok večer na sociálnej sieti uviedol, že “pohyb ruských vojsk v blízkosti Ukrajiny už pár dní vyvoláva znepokojujúce otázky”. Zároveň dodáva, že “v čase, keď náš sused čelí kritickej fáze pandémie, by bolo znovuzrodenie konfliktu obrovskou katastrofou”.

Štátny tajomník tiež pripomenul, že pápež František v nedeľu v Bazilike sv. Petra predniesol tradičné veľkonočné posolstvo Urbi et orbi a požehnal mestu a svetu. Venoval sa tiež téme, že ani v čase koronavírusovej krízy neutíchajú ozbrojené konflikty.

“Preskupovanie ruských jednotiek pozdĺž hraníc s Ukrajinou, pri Donbase aj na ukrajinskom Kryme, ktorý v roku 2014 Rusko anektovalo, vyvoláva množstvo otázok aj vážne obavy. Naše znepokojenie pritom trvá už od nedávnej eskalácie napätia na východe Ukrajiny a porušenie prímeria z leta minulého roka, “tvrdí vo svojom príspevku na Facebooku Klus.

Dodal, že Slovensko je v tejto súvislosti v kontakte so spojencami v rámci NATO a slovenskú podporu podľa neho má aj misia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Za slovenské ministerstvo zahraničia Klus ubezpečil Ukrajinu, že má aj naďalej plnú podporu Slovenska.

“Pokiaľ ide o ukrajinskú suverenitu, zvrchovanosť a nezávislosť. Akékoľvek kroky smerujúce k prípadnému narušeniu územnej celistvosti Ukrajiny by boli absolútne neprípustné. Zároveň vyzývame k dodržiavaniu prímeria a zastavenie provokácií či iné eskalácie napätia v susedstve Ukrajiny alebo na jej území, “píše Klus.

Slovenský tajomník na záver uvádza, že pevne verí, že obzvlášť teraz, keď Ukrajina hlási rekordné prírastky nových prípadov nákazy covidu-19, sa konflikt na Donbas, ktorý si podľa OSN vyžiadal už vyše 13 tisíc obetí, znovu nerozhorí.

“Predpokladám, že ešte tento mesiac so situáciou budú zaoberať tiež ministri zahraničných vecí členských štátov EÚ a o vzniknutom napätí som pripravený už čoskoro diskutovať aj s pánom veľvyslancom Ukrajiny na slovenské,” napísal na záver Klus.