Klus by prísnejšie kontroloval a pokutoval ľudí. Kotleba: Ľudia bez práce majú platiť vyššie pokuty? Sa spamätajte!

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Chaos, amaterizmus, zlé vládne vyjadrenia, ešte horšie rozhodnutia, ignorovanie odborníkov sú hlavnými črtami včerajšej relácie, ktorej hosťami boli dvaja zástupcovia vládnych strán Martin Klus štátny tajomník rezortu diplomacie (SaS), Gyorgy Gyimesi poslanec (Oľano) a dvaja zástupcovia opozície Marian Kotleba poslanec (ĽSNS), Marián Kéri poslanec (Smer-SD). Avizované témy Dvojaké občianstvo a pnutie v koalícii sa veľmi rýchlo prekryli aktuálnou situáciou v súvislosti s pandémiou, chabými výsledkami vyplývajúcimi z opatrení vlády, či významom opätovného predlžovania núdzového stavu.

Ak by niekto očakával spravodlivý výber hostí – dvaja na dvoch, musel byť vývojom diskusie pomerne prekvapený, nakoľko vládny poslanec Gyorgy Gyimesi často oponoval nie len opozičným poslancom, ale aj štátnemu tajomníkovi za SaS Martinovi Klusovi. Diskusia sa niesla vo vzájomne odlišných pohľadoch vládnych predstaviteľov a miestami až zrkadlila súčasný nelichotivý stav v štáte a nezhody vo vládnej koalícii.

Pri smerovaní otázky moderátora Bielika na tajomníka Klusa v čom vidí možnosti riešení vedúcich k zlepšovaniu pandemickej situácie a či by bolo treba pritvrdiť, Klus bez váhania odpovedal, je nutné aby občania opatrenia rešpektovali a ak to bude treba, budeme naozaj musieť pritvrdiť a zvyšovať pokuty. S touto istou otázkou sa moderátor následne obrátil aj na poslanca Smeru-SD Kériho, ktorý akékoľvek pritvrdzovanie odmietol s tým, že v časoch jeho rozhodcovskej kariéry na ihrisku síce, keď bolo treba, pritvrdzoval, ale iba v rámci daných pravidiel. O jasných pravidlách však v dnešnej situácii nemôže byť ani reč keďže sú neustále menené, čo platilo včera, dnes už neplatí a podobne.

Šéf strany ĽSNS Marian Kotleba sa k tejto otázke vyjadril ráznou oponentúrou ku Klusovému vyjadreniu a s argumentmi vychádzajúcimi zo skúseností občanov. „Občania už žijú z posledného, nevládzu, avizovaná pomoc vlády je pomalá, prípadne neprichádza a Vy tu idete hovoriť o zvyšovaní pokút?“ hovoril Kotleba. Vzápätí sa vládny tajomník už vyhováral za neustáleho skákania do rečí iným diskutujúcim s tvrdením, že nič také nepovedal.

Kotleba považuje tiež Mareka Krajčího vo funkcii ministra zdravotníctva za „jedno veľké zlyhanie“. So samotným liečebným protokolom a úrovňou slovenských nemocníc sa podľa neho nič neurobilo. Minister zdravotníctva Krajčí by mal podľa neho skončiť a „ak by bol chlap, tak by to už urobil sám“. Výmenu na poste ministra zdravotníctva považuje za absolútne nevyhnutnú. Poukázal na to, že ľudia už nevládzu žiť v týchto podmienkach.

Tému záveru relácie o dvojitom občianstve poslanec Kotleba odmietol so slovami nešťastného načasovania témy, pretože občania dnes potrebujú riešenia momentálneho stavu v republike a nie polarizáciu v čase, kedy máme so susedným Maďarskom priateľské vzťahy.