Kiska bol navštíviť Luntera na župe a so smútkom konštatovali ako upadla - MAGAZÍN 1
Slovensko

Kiska bol navštíviť Luntera na župe a so smútkom konštatovali ako upadla

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Andrej Kiska v Banskej Bystrici zhodnotil fungovanie Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) v aktuálnom volebnom  období. Tvrdí, že za problémy kraja môže jeho bývalé vedenie. “Som veľmi rád, že samospráva tu v Banskej Bystrici myslí na päť či 20 rokov dopredu,” uviedol tiež Kiska, ale konkrétne kroky Lunterovho tímu nespomenul. O návšteve informoval na sociálnej sieti Prezidentský palác

“BBSK je určite iný, jeho problémy sú podstatne ťažšie a náročnejšie než v porovnaní napríklad s Nitrianskym samosprávnym krajom,” konštatoval to v pondelok po rokovaní s vedením BBSK v Banskej Bystrici počas „rozlúčkového turné“ prezident SR Andrej Kiska.

Áno, toto je moje rozlúčkové turné, určite som tu v pozícii prezidenta SR poslednýkrát. S predsedom BBSK sme diskutovali o tom, v akej situácii zdedil župu po predchádzajúcom županovi a so smútkom sme skonštatovali, že počas predchádzajúceho vedenia strašne upadla. Nepreinvestovali sa desiatky miliónov eur z eurofondov a je to na obrovskú škodu tohto, už aj tak nejednoduchého samosprávneho kraja, ktorého súčasťou je chudobný juh a okresy so stále vysokou nezamestnanosťou,“ priblížil Kiska rokovanie so šéfom kraja Jánom Lunterom.

“Často hovoríme, že cesty sú ako tepny organizmu, ak tepny v niektorej časti organizmu nefungujú, tak celá časť tela človeku odchádza. Podľa auditu, ktorý si nechal kraj urobiť, je 43 percent ciest II. a III. triedy v správe BBSK v nevyhovujúcom stave, to je 1100 kilometrov. Na to sú potrebné veľké prostriedky, to je dlh, ktorý sa ťahá a treba nájsť spôsob, ako ho odstrániť, lebo inak sa táto župa nepohne ďalej,“ zdôraznil prezident SR.

Kiska s Lunterom hovorili aj o školstve, ktoré by malo byť nastavené podľa potrieb hospodárstva i o zdravotníctve v kraji, ktoré trápi nedostatok odborných lekárov najmä v menších mestách a tiež ich dostupnosť.

“Som veľmi rád, že samospráva tu v Banskej Bystrici myslí na päť či 20 rokov dopredu. S radosťou môžem skonštatovať, že tu sa nemyslí na ďalšie voľby, ale na šťastie našich detí, ako vlastnou aktívnou politikou samosprávy zabezpečiť či pracovné miesta alebo zdravotnícku starostlivosť,“ dodal prezident SR.

Kiska bol v kampani pred voľbami do vyšších územných celkov veľkým podporovateľom Jána Luntera a vzdania sa ostatných kandidátov v jeho prospech, aby sa docielila porážka dovtedajšieho vedenia na čele s Marianom Koltebom z ĽSNS.

Zdroj: Hlavnespravy.sk/Banskobystrický samosprávny kraj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *