Keď nie Brusel, tak Česi sami. Česko nečaká na Brusel a sami zakážu dvojitú kvalitu potravín - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Keď nie Brusel, tak Česi sami. Česko nečaká na Brusel a sami zakážu dvojitú kvalitu potravín

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Ministerstvo poľnohospodárstva sľubuje, že v Česku skoncuje s dvojitou kvalitou potravín. Zákaz chce zabezpečiť prostredníctvom novely zákona o potravinách. Za porušenie bude hroziť pokuta až 50 miliónov českých korún (1 946 888 EUR). Povedal to minister poľnohospodárstva Miroslav Toman. Uvádza to portál TN.cz.

Potraviny, ktoré sú v krajinách EÚ ponúkané s rovnakým označením, ale s rôznym zložením, budú v Česku zakázané. Za porušenie tohto zákona bude hroziť pokuta až do výšky 50 miliónov korún. Ministerstvo tiež uviedlo, že kontrolovať to bude Štátna poľnohospodárska a potravinárska inšpekcia, uvádza Nova.

České ministerstvo poľnohospodárstva nechce čakať na Európsku komisiu, ktorá sa k tomuto problému má v pláne vrátiť až za dva roky.

“Vďaka tomu, že dvojitú kvalitu zakážeme v aktuálne chystanej novele zákona o potravinách, začne zákaz platiť podstatne skôr než v rámci dvojročnej, takzvane transpozičnej, lehoty európskej smernice. Cieľom nášho návrhu je, aby potraviny, ktoré sa svojimi vlastnosťami líšia, výrobcovia spotrebiteľom neponúkali v rovnakom obale, označení, farbe, grafike či s rovnakým marketingom, “povedal Toman.

“Problém s dvojitou kvalitou potravín sa týka predovšetkým nadnárodných spoločností. Nemôžeme pripustiť, aby fakticky existovali občania niekoľkých kategórií. Je nutné spotrebiteľom zabezpečiť férové ​​zaobchádzanie, “uviedol minister Toman.

K problému sa vyjadrila aj česká europoslankyňa Olga Sehnalová, ktorá je s výslednou smernicou o nekalých obchodných praktikách tiež nespokojná.

“Ihneď po jej prijatí som preto upozornila, že bude v záujme českých spotrebiteľov nutné na národnej úrovni prijať také požiadavky na označovanie, aby zákazníci na pultoch obchodov u nás výrobky dvojakej kvality na prvý pohľad spoznali a mohli sa im vyhnúť. Som rada, že pán minister Toman, ktorý bol aj na európskej úrovni mojím spojencom v boji proti dvojakej kvalite, na nič nečaká a verím, že pripravovanom zákone nepodľahne v českom parlamente lobby biznisu tak, ako sa tomu nakoniec stalo v Bruseli, “uviedla europoslankyňa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *