Zo sveta

Keď nie Brusel, tak Česi sami. Česko nečaká na Brusel a sami zakážu dvojitú kvalitu potravín

Ministerstvo poľnohospodárstva sľubuje, že v Česku skoncuje s dvojitou kvalitou potravín. Zákaz chce zabezpečiť prostredníctvom novely zákona o potravinách. Za porušenie bude hroziť pokuta až 50 miliónov českých korún (1 946 888 EUR). Povedal to minister poľnohospodárstva Miroslav Toman. Uvádza to portál TN.cz.

Potraviny, ktoré sú v krajinách EÚ ponúkané s rovnakým označením, ale s rôznym zložením, budú v Česku zakázané. Za porušenie tohto zákona bude hroziť pokuta až do výšky 50 miliónov korún. Ministerstvo tiež uviedlo, že kontrolovať to bude Štátna poľnohospodárska a potravinárska inšpekcia, uvádza Nova.

České ministerstvo poľnohospodárstva nechce čakať na Európsku komisiu, ktorá sa k tomuto problému má v pláne vrátiť až za dva roky.

„Vďaka tomu, že dvojitú kvalitu zakážeme v aktuálne chystanej novele zákona o potravinách, začne zákaz platiť podstatne skôr než v rámci dvojročnej, takzvane transpozičnej, lehoty európskej smernice. Cieľom nášho návrhu je, aby potraviny, ktoré sa svojimi vlastnosťami líšia, výrobcovia spotrebiteľom neponúkali v rovnakom obale, označení, farbe, grafike či s rovnakým marketingom, „povedal Toman.

„Problém s dvojitou kvalitou potravín sa týka predovšetkým nadnárodných spoločností. Nemôžeme pripustiť, aby fakticky existovali občania niekoľkých kategórií. Je nutné spotrebiteľom zabezpečiť férové ​​zaobchádzanie, „uviedol minister Toman.

K problému sa vyjadrila aj česká europoslankyňa Olga Sehnalová, ktorá je s výslednou smernicou o nekalých obchodných praktikách tiež nespokojná.

„Ihneď po jej prijatí som preto upozornila, že bude v záujme českých spotrebiteľov nutné na národnej úrovni prijať také požiadavky na označovanie, aby zákazníci na pultoch obchodov u nás výrobky dvojakej kvality na prvý pohľad spoznali a mohli sa im vyhnúť. Som rada, že pán minister Toman, ktorý bol aj na európskej úrovni mojím spojencom v boji proti dvojakej kvalite, na nič nečaká a verím, že pripravovanom zákone nepodľahne v českom parlamente lobby biznisu tak, ako sa tomu nakoniec stalo v Bruseli, „uviedla europoslankyňa.

One Reply to “Keď nie Brusel, tak Česi sami. Česko nečaká na Brusel a sami zakážu dvojitú kvalitu potravín”

  1. To slovenská ministerka Matečná by sa mala vrátiť do matky odkiaľ vyšla, aby ešte dozrela. Na to miesto, čo zastáva nemá charakter ani rozum. Nezáleží jej na občanoch Slovenska. Česi, držím Vám palce. Budte silní a nedajte si od tej totality únie všetko rozkazovať. Slovensko má vo vedení hlupákov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *