Zo sveta

Každý tretí pacient na JIS-ke s covidom je plne zaočkovaný. Je čas na tretiu dávku, vysvetľujú českí lekári

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Tretina pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti v Česku, ktorí sú pozitívni na koronavírus, je už dlhšie ako 14 dní po druhej dávke očkovania. Vakcinácia ich pritom pred vážnym priebehom choroby mala ochrániť. Predseda vakcinologickej spoločnosti tvrdí, že sa pomaly začína ukazovať, že zvlášť u starších osôb môže účinnosť očkovania postupom času klesať, a preto odporúča preočkovanie tretej dávkou.

Počet hospitalizovaných pacientov s covidom na jednotkách intenzívnej starostlivosti začína rásť. Kým v júli bolo v Česku v jednu dobu zhruba desať takých ľudí, teraz je ich už takmer štyridsať. Značnú časť pritom tvoria pacienti, ktorí majú už najmenej 14 dní po druhej dávke očkovania.

Zo 118 hospitalizovaných na bežných oddeleniach, ktorí sú pozitívni na covid-19, je hneď 36 po druhej dávke očkovania. Podobná situácia je aj u vážnejších prípadov na jednotkách intenzívnej starostlivosti, kde vo štvrtok ráno ležalo 36 pozitívnych, z toho rovná tretina je viac ako dva týždne po druhej dávke vakcíny. Oveľa väčšiu časť týchto pacientov však tvoria tí, ktorí neboli očkovaní vôbec, a to hneď dve tretiny, hoci sú v českej spoločnosti v menšine.

Väčšina oslovených nemocníc tvrdí, že mali len veľmi málo takých pacientov, aby mohli hodnotiť, čím je to spôsobené. Niektoré však rovno upozorňujú, že časť očkovaných pacientov síce vyžaduje intenzívnu starostlivosť, ale dôvodom ich hospitalizácie je iné závažné ochorenie, nie covid.

„Vo Fakultnej nemocnici Olomouc nie je v súčasnej dobe (v utorok) hospitalizovaný jediný covidový pacient vo vážnom stave po plnom očkovaní. Ak sa tak stalo v minulosti, boli to pacienti so sekundárnymi ochoreniami, ktorých vážny stav spôsobovalo predovšetkým toto ochorenie,“ vysvetľuje hovorca olomouckej nemocnice Adam Fritscher.

Aj naďalej však platí, že vakcína pred nákazou aj vážnym priebehom covidu chráni, a to výrazne. Potvrdzujú to aj počty novo nakazených, kedy v denných prírastkoch tvorí plne očkovaných pätnásť až dvadsať percent nakazených, hoci ich je v českej populácii už viac ako polovica.

Vakcíny majú ale chrániť predovšetkým pred ťažkým priebehom. Hovorkyňa ostravskej fakultnej nemocnice Petra Petlachová upozorňuje, že skutočne majú prípady, keď závažný priebeh covidu majú aj ľudia plne zaočkovaní. Ide však predovšetkým o seniorov, ktorých imunitná odpoveď je oslabená, čo lekári nazývajú termínom imunosenescencia. V takom prípade si telo ani po očkovaní nevytvorí dostatok protilátok, aby sa mohlo neskôr, až sa prípadne stretne s vírusom, účinne brániť.

Druhou skupinou sú potom pacienti so závažným ochorením, ktoré imunitný systém postihuje, ako je napríklad leukémia, prípadne pacienti, ktorí berú lieky významne tlmiace imunitný systém. „Na JIS sa môžu z radov očkovaných dostať tí pacienti, u ktorých sú prítomné popísané vysoko rizikové faktory, najmä ak od očkovania ubehla dlhšia doba. Preto je práve týmto skupinám obyvateľov prioritne odporúča očkovanie treťou dávkou,“ hovorí Petlachová.

Aj podľa vedúceho lekára kliniky intenzívnej medicíny v pražskej Všeobecnej fakultnej nemocnici Martina Balíky sa vážnejšie priebehy covidu medzi naočkovanými týkajú tejto špecifickej skupiny. „Hoci ich očkujeme, nemusí byť ich ochrana dostatočná a budú tvoriť veľmi významný podiel ľudí v nemocniciach aj na intenzívnu starostlivosť. Toto zrejme vynikne v krajine s vysokým stupňom získanej prirodzenej imunity proti covidu vďaka zamorenosti a zaočkovanosti, ako je Česko,“ myslí si Balík.

Riaditeľ Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky Ladislav Dušek vo svojej stredajšej prezentácii pre poslancov uviedol, že Česko doteraz malo 196 plne očkovaných pacientov s ťažkým priebehom, ktorých nákazu nemožno vysvetliť tým, že sa s vírusom stretli len krátko pred alebo po vakcinácii. Len v devätnástich prípadoch sa však jednalo o ľudí, ktorým bolo menej ako 65 rokov.

Podľa predsedu Českej vakcinologickej spoločnosti Romana Chlíbka sa potvrdzuje to, čo už pozorujú v Izraeli. „A to je oslabenie účinnosti vakcíny v čase u starších ľudí aj proti závažným formám covidu. Izraelčania zaviedli preočkovanie treťou dávkou práve z dôvodu, že u 60-ročných im po polroku od začatia očkovania klesla účinnosť z pôvodných 97 percent na 81 percent,“ hovorí Chlíbek.

zdroj: zpravy.aktualne.cz