Katalánci sú zúfalí. Migranti tam spia na uliciach a páchajú zločiny. Úrady nevedia, čo s nimi - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Katalánci sú zúfalí. Migranti tam spia na uliciach a páchajú zločiny. Úrady nevedia, čo s nimi

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

V Katalánsku rastie počet migrantov, ktorí spia na uliciach. Niektorí z nich získavajú peniaze predajom drog či svojho tela. Miestne autority priznávajú, že nevedia, čo s nimi robiť, uvádza španielsky denník El Pais.

Väčšinu migrantov možno nájsť na uliciach severného Španielska. Hoci ich celkovo nie je veľa, ich prítomnosť predstavuje pre Katalánsko, zvlášť pre Barcelonu veľký problém. Miestne agentúry priznávajú, že si s nimi nevedia príliš rady. Ide o ľudí, ktorí vyjadrujú „odpor voči systému.“ Keď je im poskytnutý prístrešok, utekajú z neho. Podľa zodpovedných úradov mnohí z nich si tieto návyky osvojili už vo svojej domovskej krajine, kde tiež žili na ulici.

„Prežívajú predajom drog, krádežou mobilných telefónov alebo dokonca prostitúciou,“ upozorňuje farár Peio Sánchez z kostola Santa Anna v centrálnej štvrti Ciutat Vella v Barcelone, ktorý pomáha bezdomovcom. Sánchez hovorí, že niektorí mladí ľudia prichádzajú do kostola s ťažkými duševnými problémami a závislosťami na omamných látkach. Podotýka tiež, že mnohí z nich sú veľmi agresívni.

Podľa regionálnej polície bývajú títo mladí migranti na ulici často súčasťou katalánskych gangov. Hoci nie sú zodpovední za väčšinu zločinov v Barcelone, ich príchod môže čiastočne vysvetliť zvýšenie počtu zločinov v meste za minulý rok – v roku 2018 došlo k zvýšeniu kriminality o 17%.

Španielsko sa po sprísnenej migračnej politike v Taliansku a vzhľadom k pomerne ústretovému postoju španielskej vlády stalo hlavným miestom, kam migranti cestujú. Od januára do začiatku júla priplávalo do Španielska z Afriky už 11 000 migrantov. 203 ľudí sa počas cesty utopilo, uviedla Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM).

zdroj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *