adplus-dvertising

Kapitánka lode mimovládnej organizácie, ktorá zachraňovala migrantov môže dostať 20 rokov za mrežami v Taliansku

Nemecká štátna príslušníčka Pia Klempová, bývalá kapitánka záchranných plavidiel Iuventa a Sea Watch-3, čelí až dvadsiatim rokom v talianskom väzení potom, čo bola postavená pred súd na základe obvinenia z „pomoci a spoluúčasti na nelegálnom prisťahovalectve“.

Klempová začala svoju prácu na záchranných plavidlách pre migrantov pred šiestimi rokmi ako členka lodnej posádky, ale podarilo sa jej dostať na funkciu kapitánky v čase, keď bola loď Iuventa zabavená talianskymi úradmi v roku 2017, informovala francúzska stanica TV5Monde.

Spolu s konfiškáciou plavidla boli zabavené mobilné telefóny a počítače patriace Klemopovej a ďalším, ale taliansky súdny systém sa nerozhodol umožniť prečítanie obsahu zariadení až do mája 2018.

Kým súčasná populistická koalícia medzi Salviniho Ligou a Hnutím piatich hviezd je dobre známa pre svoju politiku boja proti masovej migrácii, počiatočné vyšetrovanie proti Klepmovej iniciovala predchádzajúca vláda Paola Gentiloniho v roku 2016.

Podľa právnika Klempovej talianska tajná služba spolu so štyrmi ďalšími agentúrami sledovala činnosť pro-migračných aktivistov a dokonca napichla ich telefóny a ďalšie formy komunikácie.

Hlavná obžaloba pre trestné stíhanie má preukázať, či Klempová priamo spolupracovala s líbyjskými pašerákmi. Už skôr v roku 2017 talianske úrady zverejnili niekoľko fotografií, ktoré údajne dokazovali, že členovia lodi Iuventa spolupracujú s pašerákmi.

Talianski prokurátori celé roky tvrdí, že medzi obchodníkmi s ľuďmi a mimovládnymi organizáciami zachraňujúcimi migrantov existuje spojenie a Klempová nie je jedinou aktivistkou, ktorá čelí obvineniu.

Šéf mimovládnej organizácie prepravujúcej migrantov „Mediterranea Saving Humans“ Luca Casarini je v súčasnej dobe tiež vyšetrovaný talianskymi orgánmi za napomáhanie nelegálnej migrácie potom, čo loď Mare Jonio vstúpila ilegálne do talianskych vôd začiatkom tohto roka.

tv5monde.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.