Spoločnosť Zo sveta

Kanadská aktivistka hovorí o veľkom biznise s migrantmi v Európe: “Za jednu loď migrantov zarobia 130-tisíc!”

Dobre organizovaný zločinecký syndikát, ktorý používa úplatky a falošné sľuby, je zodpovedný za takmer 60 000 afrických migrantov, ktorí prišli do Španielska v minulom roku, povedala kanálu RT režisérka Lauren Southernová.

Najnovší dokumentárny film “Borderless”, predstavuje vzácny rozhovor s obchodníkom s ľuďmi, ktorý pomáha prepravovať migrantov z Maroka do Španielska. Muž vysvetlil, že každý klient zaplatí za cestu medzi 2 000 až 4 000 eur – čo je obchodný model, ktorý Southern opísal ako neuveriteľne lukratívne.

“Predstavte si, koľko peňazí zarobíte. Za jednu loď je to 130 000 EUR. Desať lodí za deň? Zarobíte 1,3 milióny dolárov. Prečo o tom masívnom zločineckom syndikátu nikto nehovorí?

Režisérka prezradila kanálu RT, že jej bolo “mnohokrát” povedané ľuďmi z regiónu, že pašeráci podplácajú členov marockej pobrežnej stráže, aby zabezpečili, že niektoré vodné cesty zostanú bez dozoru. Prepracované operácie pašovania ľudí sa stretávajú s tým, čo je často označované, ako čistá humanitárna kríza, namietala Southernová.

“Je to celkom inteligentné podnikanié. Nie je to len pár ľudí, ktorí utekajú zo svojej krajiny a zúfalo sa snažia dostať do Španielska. Je to veľmi štruktúrovaný business “.

Kým južné štáty spochybňujú, či by väčšina afrických migrantov mohla byť považovaná za legitímnych žiadateľov o azyl, režisérka uviedla, že v niektorých ohľadoch sú to stále obete. Tí, ktorí sa pokúšajú o nebezpečnú cestu do Španielska, sú často pašerákmi kŕmení falošnými sľubmi o európskom občianstve a dobrej práci, dodala. Ale čo je ešte horšie, pašeráci povzbudzujú svojich klientov, aby pred príchodom do Španielska zničili svoje pasy – čím sú v podstate v očiach EÚ neidentifikovateľní a znemožňuje to riadnu integráciu.

“Oni nechcú ľuďom pomáhať,” povedala Southernová o pašerákoch a dodala, že nepredpokladá, že by obchodníci s ľuďmi v najbližšej dobe spomalili. V roku 2018 prišlo do Španielska po mori takmer 60 000 migrantov.

Southernová, v Kanade narodená režisérka a novinárka, vyvoláva značnú kontroverziu vďaka svojej práci a aktivizmu. Kritici ju často označujú za krajne pravicovú a obviňujú ju z islamofobného šírenia strachu. V minulom roku dostala zákaz vstupu do Spojeného kráľovstva po tom, čo v britskom meste rozdávala letáky s nápisom “Alah je gay”. Tento krok vyústil v doživotný zákaz vstupu do krajiny, uviedla Southernová.

Režisérka mala podobné problémy, keď cestovala po iných častiach sveta. Udalosť, pri ktorej plánovala návštevu na Novom Zelenda vlani v auguste, bola zrušená. Počas svojej cesty do Austrálie, Southernová povedala na kameru, že predmestie Sydney, ktoré navštevovala, bolo úplne pozbavené svojej britskej kultúry.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *