Kalmusa vraj podľa svedkyne nikto nezbil a celé si to vymyslel - MAGAZÍN 1
Slovensko

Kalmusa vraj podľa svedkyne nikto nezbil a celé si to vymyslel

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Pseudoumelec Peter Kalmus mal pri odhaľovaní Dubčekovej busty údajne obťažovať prítomných, podľa očitej svedkyne ho však nikto nezbil a umelca len vymkli za bráničkou pozemku.

“Na podujatí, na ktorom sa tak malo stať som bola asi 5 metrov od celého incidentu. Celé to prebiehalo asi takto: Kalmus so svojim plagátom celý čas počas príhovorov, vystúpenia kapely a odhaľovania busty stál v pokoji medzi ostatnými účastníkmi. Nik na neho nepokrikoval ani mu nijak neubližoval. Dokonca si myslím, že väčšina účastníkov ani nevedela, kto to je a čo chce, takže ho nik neriešil. Po odhalení busty sa zúčastnení začali fotiť s Pavlom Dubčekom a Kalmus so svojim plagátom sa snažil každému dostať na fotku a znemožniť tak normálne fotenie. Niekoľkokrát bol slušne upozornený nech nekazí spomienkovú a slávnostnú udalosť, ale začal byť agresívny. Tvrdil, že má právo tam byť. Podujatie sa odohrávalo pri 2. Budove Matice slovenskej, v jej oplotenom parku. Keď neprestal, niekto mu vytrhol plagát z rúk a vyhodil ho za plot. Šiel si ho zobrať, ale medzitým zavreli bráničku a už sa dovnútra nedostal. Bránička bola vysoká asi 100-120 cm a jediné čo bolo pánovi Kalmusovi upreté bol vstup späť na pozemok, kde normálne pokračoval program. Snažil sa vyvolať konflikt, potom sa chytil za sánku a veľmi pomaly pomaly klesol na zem. Asi každý si vie predstaviť, že je nemožné dobiť niekoho do bezvedomia cez zavretú bráničku a on bol za ňou sám. Ležal tam, ale vzhľadom na to, že všetci videli, že sa nič nestalo tak ho nik nezachraňoval. Je úplne jasné, že sa nemohol po polhodine len tak postaviť a odkráčať, tak si zavolal taxi vo forme sanitky. Všetko toto musí byť zachytené aj na kamere, lebo ich tam bolo niekoľko, ale pre média by asi pravda nebola taká zaujímavá. Na podujatí bol podpredseda parlamentu, primátor mesta, poslanci NR SR aj poslanci mesta. Hádam nik si nemôže myslieť, že by všetci títo prehliadli bitku, ak by tam bola. Kalmusova performance bola skôr trápna stand – up comedy…” uviedla Milučká.