Je toto koniec EÚ?: Prieskum ukázal, že ľudia Bruselu veria menej každým rokom - MAGAZÍN 1
Slovensko

Je toto koniec EÚ?: Prieskum ukázal, že ľudia Bruselu veria menej každým rokom

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Podpora EÚ v Európe rýchlo klesá, píše Daily Express s odkazom na výsledky ročného prieskumu Eurobarometru, podporovaného Európskou komisiou.

V Taliansku iba 37% respondentov vyjadrilo dôveru v EÚ a vo Francúzsku 33%. Od roku 2008 bol pozorovaný postupný pokles dôvery v Európsku úniu.

Podľa výsledkov posledného prieskumu Eurobarometru, ktorý uskutočnila Európska komisia vo všetkých krajinách EÚ za účasti 28 tisíc respondentov, iba 37% Talianov vyjadrilo dôveru v EÚ, zatiaľ čo 55% uviedlo, že Európskej únii s najväčšou pravdepodobnosťou nedôverujú. Obyvatelia Francúzska sa ukázali byť ešte väčší skeptici – v tejto krajine len 33% respondentov vyjadrilo podporu EÚ, skôr 56% Francúzov nedôveruje EÚ.

Výsledky prieskumov v týchto krajinách výrazne znížili celkové hodnotenie podpory pre Európsku úniu, ale Francúzi a Taliani neboli jediní, kto bol pesimistickejší k budúcnosti EÚ ako predtým. V Grécku 66% respondentov uviedlo, že EÚ nedôverujú, zatiaľ čo iba 33% bolo optimistických.

Vo Veľkej Británii absolútna väčšina Európskej únii nedôveruje, 56% nedôveruje EÚ a iba 29% je optimistických.

V Európe celkovo vyjadrilo dôveru v EÚ 44% respondentov. Súčasne bola hlavným problémom euroskeptikov otázka migrácie – to uviedlo 34% Európanov, najmä Malta, Česká republika, Estónsko, Slovinsko a Holandsko sa o tento problém najviac zaujímajú.

Slováci sú v dôvere Únii šiesti od konca, no kopírujú európsky priemer: EÚ verí približne 44 percent opýtaných, nedôveruje jej asi 46 percent.

22% respondentov sa najviac obávalo klimatických zmien, ale iba Dánsko, Írsko, Fínsko a Švédsko považovali tento problém za dôležitejší ako otázku migrácie.

Tretie miesto medzi problémy EÚ, ktoré sa týkajú Európy, bola hospodárska situácia, stav verejných financií členských štátov a terorizmus. Spomenulo sa o nich 18% respondentov.

Výsledky predchádzajúcich prieskumov verejnej mienky ukazujú, že popularita EÚ začala klesať po finančnej kríze v roku 2008. V roku 2007 ešte 52% Európanov dôverovalo EÚ.

Sme veľmi radi, že čítate Magazín 1! Budeme veľmi vďační, ak nás podporíte zdieľaním tohto článku. ĎAKUJEME

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *