Je toto koniec EÚ?: Prieskum ukázal, že ľudia Bruselu veria menej každým rokom

Podpora EÚ v Európe rýchlo klesá, píše Daily Express s odkazom na výsledky ročného prieskumu Eurobarometru, podporovaného Európskou komisiou.

V Taliansku iba 37% respondentov vyjadrilo dôveru v EÚ a vo Francúzsku 33%. Od roku 2008 bol pozorovaný postupný pokles dôvery v Európsku úniu.

Podľa výsledkov posledného prieskumu Eurobarometru, ktorý uskutočnila Európska komisia vo všetkých krajinách EÚ za účasti 28 tisíc respondentov, iba 37% Talianov vyjadrilo dôveru v EÚ, zatiaľ čo 55% uviedlo, že Európskej únii s najväčšou pravdepodobnosťou nedôverujú. Obyvatelia Francúzska sa ukázali byť ešte väčší skeptici – v tejto krajine len 33% respondentov vyjadrilo podporu EÚ, skôr 56% Francúzov nedôveruje EÚ.

Výsledky prieskumov v týchto krajinách výrazne znížili celkové hodnotenie podpory pre Európsku úniu, ale Francúzi a Taliani neboli jediní, kto bol pesimistickejší k budúcnosti EÚ ako predtým. V Grécku 66% respondentov uviedlo, že EÚ nedôverujú, zatiaľ čo iba 33% bolo optimistických.

Vo Veľkej Británii absolútna väčšina Európskej únii nedôveruje, 56% nedôveruje EÚ a iba 29% je optimistických.

V Európe celkovo vyjadrilo dôveru v EÚ 44% respondentov. Súčasne bola hlavným problémom euroskeptikov otázka migrácie – to uviedlo 34% Európanov, najmä Malta, Česká republika, Estónsko, Slovinsko a Holandsko sa o tento problém najviac zaujímajú.

Slováci sú v dôvere Únii šiesti od konca, no kopírujú európsky priemer: EÚ verí približne 44 percent opýtaných, nedôveruje jej asi 46 percent.

22% respondentov sa najviac obávalo klimatických zmien, ale iba Dánsko, Írsko, Fínsko a Švédsko považovali tento problém za dôležitejší ako otázku migrácie.

Tretie miesto medzi problémy EÚ, ktoré sa týkajú Európy, bola hospodárska situácia, stav verejných financií členských štátov a terorizmus. Spomenulo sa o nich 18% respondentov.

Výsledky predchádzajúcich prieskumov verejnej mienky ukazujú, že popularita EÚ začala klesať po finančnej kríze v roku 2008. V roku 2007 ešte 52% Európanov dôverovalo EÚ.

Sme veľmi radi, že čítate Magazín 1! Budeme veľmi vďační, ak nás podporíte zdieľaním tohto článku. ĎAKUJEME

Pomôžte nám ľubovoľnou sumou udržať náš magazín, aby sme Vám mohli neustále prinášať správy, ktoré sa liberálnym médiám a politikom nepáčia. Ďakujeme Vám!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *