Slovensko

Je to tu! Zákaz vychádzania a tvrdý lockdown začína od tejto soboty!

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Po rokovaní vlády predstavil minister zdravotníctva Marek Krajčí nové opatrenia pred Vianocami.

Členovia vlády sa zhodli, že zákaz vychádzania sa začne už túto sobotu 19.decembra. Zavrú sa všetky obchody, ktoré nie sú nevyhnutné pre život. Ostatnú otvorené potraviny, drogérie a lekárne.

 Vianočný lockdown má platiť od 19. decembra o 5:00 do najmenej 10. januára. Keď sa vírus prestane šíriť nekontrolovateľne, začne platiť  tzv. Covid automat

Zákaz vychádzania bude mať množstvo výnimiek. Minister o to viac apeluje na to, aby opatrenia vlády občania rešpektovali. Počas sviatkov sa podľa Krajčího majú stretnúť maximálne dve domácnosti.

Povolená bude cesta do zamestnania, cesta na vykonanie podnikateľskej činnosti. Vláda odporúča, že všade, kde to je možné, by mal byť nariadený tzv. home office a teda práca z domu. Ďalej je povolená cesta za nákupom potravín, liekov, zdravotníckych prostriedkov, drogérie či krmív pre zvieratá (malo by ísť vždy o cestu do najbližšej predajne alebo maloobchodného miesta od miesta bydliska). Zabezpečenie starostlivosti o deti. Zabezpečenie starostlivosti o domáce zvieratá. Povolené je aj doplnenie pohonných hmôt. Ďalej je dovolená aj cesta napríklad do banky či poisťovne ale aj servis bicyklov.

Ďalej budú môcť občania navštíviť poštu, alebo výdajne internetových obchodov či iných obchodov. Ľudia budú mocť ísť k lekárovi, do lekárne, na testovanie antigénovým i PCR testom.

Dovolený bude aj pobyt v prírode. V rekreačných zariadeniach sa môžu spolu zdržiavať len členovia jednej či dvoch domácnosti, ktoré vytvoria spoločnú bublinu.

Služby ako kaderník, kozmetika alebo masér sú zakázané.

Správu neustále aktualizujeme