Je to tu! Opici vložili čip do hlavy a tá myšlienkami ovládala hru na počítači (Video) - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Je to tu! Opici vložili čip do hlavy a tá myšlienkami ovládala hru na počítači (Video)

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Zábery ukazujú deväťročného makaka menom Pager s čipom Neuralink vloženým do každej strany mozgu, ktorý integruje s počítačom.

Najprv zviera používa joystick, aby umiestnilo loptu do oranžovej kocky, ktorá sa objaví na obrazovke. Potom vedci aktivovali mozgové implantáty cez Bluetooth, ktoré začnú zaznamenávať jeho mozgovú aktivitu.

„Nahrávaním z mnohých neurónov a napájaním ich aktivity do dekodéra sme schopní predpovedať Pagerovy (opica) zamýšľané pohyby rúk v reálnom čase. Keď hrá túto hru, bezdrôtovo streamuje v reálnom čase rýchlosť streľby z tisícov neurónov do počítača, „hovorí osoba vo videu.

Zábery potom ukazujú makaka hrajúceho Pong, ktorý ovláda páčku jednoducho tým, že premýšľa o pohybe rúk nahor alebo nadol. Video tiež ukazuje, ako môže zviera hrať hru na ťažšej úrovni, pričom Pager prešiel testom veľmi úspešne.

Elon Musk uviedol, že mozgové implantáty umožnia ľuďom s paralýzou používať smartphone mysľou oveľa „rýchlejšie ako tí, ktorí používajú prsty“ a neskôr pomôže ľuďom s poranením chrbtice alebo nervovými poruchami znovu chodiť.

„Neskoršie verzie budú môcť dávať signály z Neuralinku v mozgu do Neuralinku v tele motorických / zmyslových neurónových zhlukov, čo umožní napríklad paraplegikom znova chodiť,“ napísal Musk na svojom účte na Twitteri.

„Zariadenie je implantované v jednej rovine s lebkou a nabíja sa bezdrôtovo, takže vyzeráte a cítite sa úplne normálne,“ dodal.