Je to tu: Očkovací preukaz vám dajú pod kožu v podobe malého čipu. Načíta to každý mobil - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Je to tu: Očkovací preukaz vám dajú pod kožu v podobe malého čipu. Načíta to každý mobil

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Ešte pred rokom by vás za to vysmiali a označili za dezoláta. Dnes sa už však otvorene hovorí o malom mikročipe o veľkosti ryže, ktorý vám vedia aplikovať pod kožu a tak si svoj covid pass nosíte všade so sebou. Na začiatku pandémie hovoril o čipoch aj šéf ĽSNS Marian Kotleba, ktorého kritizovali, že šíri poplašné správy.

Švédsky start-up Epicenter predstavil mikročip o veľkosti ryže, ktorý je schopný uchovávať údaje o vakcinačnom statuse človeka a môže byť implantovaný človeku pod kožu. S rozmachom povinných covid pasov si už teraz rad Švédov necháva rôzne čipy implantovať po vlastnej osi, riešenie od Epicentra je ale univerzálne – údaje z čipu totiž načíta prakticky každý mobil.

Mnohí sa toho báli, mnohí sa na to tešili. Mikročipy uchovávajúce informáciu o očkovaní sú realitou a už teraz ich niektorí ľudia v bežnom živote používajú. Najnovšie riešenie predstavila firma Epicenter zo Švédska, kde sa podkožné čipy tešia veľkej obľube.

Epicenter sa sústredil priamo na myšlienku dostať údaje o očkovaní na čip a neskôr pod kožu. Riešenie firmy tak môže nahradiť covid pasy, ktoré v súčasnosti predstavujú najčastejšie mobilné aplikácie či vytlačený certifikát.

Čip od Epicentra sa do tela človeka dostáva pomocou injekčnej striekačky, čo pravdepodobne priživí obavy mnohých ľudí, ktorí sa desia, že čipy budú v budúcnosti uchovávať informácie o očkovaní, ale aj trestnom zázname, uhlíkovej stope či sociálnom kredite.

Vcelku prekvapivo Epicenter nevyužíva na načítanie informácie z čipu žiadnu prevratnú technológiu. Uchýlil sa totiž ku konceptu NFC (Near Field Communication), čo je bezdrôtová technológia, ktorá zaisťuje bezkontaktné platby alebo otváranie chytrých zámkov.

V súčasnosti touto technológiou disponuje prakticky každý šikovný telefón na trhu, to znamená, že každé takéto zariadenie môže dáta z čipu načítať. Na získanie informácií z implantátu nie je potrebná žiadna ďalšia aplikácia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *