Zo sveta

Je miešanie vakcín bezpečné? Po tretej dávke môžete silnejšie pocítiť vedľajšie účinky, tvrdia Briti

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Čo ak je posilňujúca dávka vakcíny od iného výrobcu? S pokračujúcou kampaňou aplikácie tretích dávok vyvstávajú otázky ohľadom bezpečnosti miešania rôznych druhov vakcín.

Podľa britského výskumu môžu ľudia v tomto prípade pocítiť silnejšie vedľajšie účinky. Aplikácia vakcíny od rôznych výrobcov je ale bezpečná, uisťujú.

Vedci skúmali účinky aplikácie vakcíny od spoločnosti Pfizer po tom, čo ten istý človek už dostal dve dávky od vakcíny AstraZeneca.

Podľa výsledkov sa väčšina ľudí môže cítiť o niečo horšie, ako počas podania prvých dvoch dávok, ale žiadne nebezpečné vedľajšie účinky neboli zaznamenané, píše The Sun.

Výskum, ktorý viedli vedci z Oxfordskej univerzity, ukázal, že asi 78 % ľudí, ktorí najprv boli naočkovaní vakcínou od firmy AstraZeneca a posilňujúcu dávku dostali od Pfizeru, cítili únavu.

Naproti tomu únavu pociťovalo 53 % tých, ktorí sa zaočkoval iba dvoma dávkami vakcíny od Pfizer. Čo sa týka bolesti hlavy, tak ju ohlásilo 65 % ľudí, ktorí dostali vakcíny od rôznych výrobcov.

Zhruba rovnaký pomer ľudí pociťoval bolesti kĺbov, horúčky a bolesti svalov. V prípade, že posilňujúca dávka pochádzala od rovnakého výrobcu, boli vedľajšie účinky oveľa miernejšie.

Príčinou, prečo môže dochádzať k silnejším vedľajším účinkom od rôznych výrobcov, je to, že vakcíny od firiem Pfizer/BioNTech i Moderna fungujú na inom princípe ako vakcíny od AstraZenecy a spoločnosti Johnson&Johnson.

Prvé dve vakcíny sú založené na báze nukleovej kyseliny (mRNA). To znamená, že obsahujú časť „pokynov“ z vírusu, ktorý ochorenie covid-19 spôsobuje. Vďaka tomu vlastné bunky tela umožňujú vytvárať bielkoviny, ktorými sa vírus vyznačuje. Imunitný systém tak rozpozná, že tento proteín v tele byť nemá a reaguje vytvorením prirodzenej obrany.

Naopak vakcíny od spoločností AstraZeneca a Johnson&Johnson sú založené na báze vírusového vektora. Vďaka nemu generické informácie covidu-19 dopravia pomocou iného vírusu, ktorý je sám o sebe pre ľudské telo neškodný. Aj v tomto prípade ľudský imunitný systém vytvorí prirodzenú obranu na proteín covidu-19.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *