Je mi príšerne, písala modelka po očkovaní AstraZenecou. Zomrela s krvnou zrazeninou - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Je mi príšerne, písala modelka po očkovaní AstraZenecou. Zomrela s krvnou zrazeninou

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Tridsaťdeväťročná britská modelka Stephanie Duboisová zomrela v cyperskej nemocnici po incidente so zrážanlivosťou krvi niekoľko dní po podaní prvej dávky vakcíny od spoločnosti AstraZeneca. Modelka sa sťažovala, že jej po očkovaní bolo “príšerne”. Cyperské úrady preverujú, či jej smrť môže mať s vakcínou súvislosť, informoval web Daily Mail.

O sobotňajšom úmrtí britskej modelky informovali cyperské úrady v pondelok. Pred tragickou udalosťou mala byť Duboisová v kóme a trpieť krvácaním do mozgu. Hoci zdravotnícke úrady zatiaľ nepotvrdili ženino meno, blízky priateľ zosnulej jej identitu potvrdil redakcii Cyprus Mail.

Modelka narodená vo Veľkej Británii, ktorá posledných päť mesiacov žila na Cypre, informovala o svojom zdravotnom stave v niekoľkých príspevkoch na sociálnych sieťach.

“Dnes som mala očkovanie! Neznášam ihly, dnes to nebola výnimka! Každý, kto hovorí, že to nepocítite, pekne kecá. Nenávidela som to. A teraz sa cítim príšerne … Pizza a posteľ pre mňa, “napísala modelka 6. mája.

O osem dní neskôr, 14. mája, Duboisovej zverejnila o svojom zdravotnom stave ďalší príspevok, v ktorom napísala, že sa prebudila s chvením celého tela, bolesťou kĺbov, závratmi, zimnicou, bolesťami hlavy a že sa jej ťažko dýchalo. Uviedla tiež, že si myslela, že sa nakazila covidom, ale test jej vyšiel negatívny.

“Možno mám oneskorenú reakciu na moju covid injekciu z minulého týždňa alebo možno tieto vedľajšie účinky ovplyvnili môj imunitný systém,” zverejnila takisto 14. mája na Facebooku, keď sa dostala do nemocnice.

“Som úplne vyčerpaná, bez energie a bolí ma celé telo. Mám boľavé a slabé kĺby …, “dodala s tým, že má vysoké množstvo bielych krviniek v krvnom obraze, ale doktori nevedia, čím je to spôsobené.

Hovorca štátneho zdravotníckeho úradu Charalambos Charilaou uviedol, že Európska lieková agentúra (EMA) smrť Duboisovej vyšetrí rovnako ako jej možnú súvislosť s vakcínou AstraZeneca. Cyperské úrady zatiaľ vyšetrujú ďalšie štyri prípady “miernych” incidentov so zrážaním krvi, pričom tri z nich sa objavili po dávke AstraZeneca a jeden po Pfizeru.

Niektoré krajiny kvôli zriedkavému výskytu krvných zrazenín obmedzili alebo zrušili očkovanie vakcínou spoločnosti AstraZeneca, hoci EMA tvrdí, že jej prínosy prevažujú nad možnými rizikami. Regulačné orgány doteraz zistili u 28 miliónov podaných dávok tejto vakcíny závažné krvné zrazeniny u 242 ľudí, z ktorých 49 zomrelo. Viac postihnuté sú ženy (141 žien a 100 mužov).

Na Cypre je však AstraZeneca chrbticou vakcinácie a doktori povolili aplikácii injekcie každému vo veku nad 20 rokov.