Je krásna, nepodporuje migráciu a za jej názor ide po nej polícia! - MAGAZÍN 1
Slovensko Zo sveta

Je krásna, nepodporuje migráciu a za jej názor ide po nej polícia!

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Sputnik urobil exkluzívny rozhovor s poslankyňou z SPD Karlou Marikovou, ktorú polícia vyšetruje kvôli príspevku na Facebooku o migrantoch. Narazila sloboda slova na svoju hranicu? Alebo ide o políciu, ktorú kontroluje ČSSD?

Policajti vyšetrujú poslankyňu SPD z Karlovarského kraja Karlu Marikovú kvôli jej výroku o migrantoch. Nie, nepriala im smrť alebo niečo podobné. Iba sa vyjadrila na sociálnej sieti o tom, že by sa Európa pred nimi mala brániť.

“Je zakázané dovážať invazívne nepôvodné druhy rastlín a zvierat na území EÚ. Moslimskí imigranti tiež nie sú pôvodnými obyvateľmi Európy a rovnako ako invazívne druhy znamenajú nečakané šírenie a postupné vytlačenie pôvodných obyvateľov Európy. Preto by mali mať tiež zákaz vstupu na územie EÚ, “napísala tento rok v januári pani Maříková na svoj facebookový profil.

Presne za tento názor, ktorý väčšina našich čitateľov určite nevníma ako závadný, snáď možno ostrý, polícia vyšetruje známu poslankyňu Českej republiky. Je za tým niečo viac? Na to sa Sputnik spýtal v exkluzívnom rozhovore priamo pani Marikovej.

Pani poslankyňa, čo sa to deje? Polícia vás vyšetruje kvôli príspevku na Facebooku?

Áno, je to záležitosť od apríla tohto roku, kedy som bola na Polícii ČR podať vysvetlenie kvôli príspevku na Facebooku.

Ak som to správne pochopila, tak vy nenabádate k násiliu na migrantoch, neželáte im smrť. Iba ste napísala svoj pohľad na migračný problém Európy. Áno?

Áno, nikoho som neobmedzila na jeho právach ani nevzbudzovala v nikom nenávisť. Prezentovala som svoj názor, čo mi umožňuje Listina základných práv a slobôd, ktorá je zakotvená v našej ústave. Ak niekto obmedzuje niečie práva, tak to tie moje, a to právo sa slobodne vyjadriť.

Pred tridsiatimi rokmi sme oslavovali slobodu a pozrite sa, kam sme došli. Začína tu byť totalita, ľudia sa majú strach vyjadriť, prezentovať svoje názory, sú zastrašovaní, že budú perzekuovaní za svoj názor, len aby sklopili hlavu. Vláda a politici majú učiť národ hrdosti a nie ohýbať sa v páse.

Ako mienite proti polícii postupovať?

Viete, bola som podať vysvetlenie v apríli a predmet podania vysvetlenia bolo: hanobenia národa, rasy, etnickej alebo inej skupiny. Teraz sa zo správy ministerstva vnútra dozvedám, že polícia začala úkony trestného konania pre podozrenie zo spáchania trestného činu podnecovania k nenávisti voči skupine osôb, alebo k obmedzovaniu ich práv a slobôd.

Jednak vidím ako pochybenia ministerstva, že vôbec menovite oznamuje, kto je pre čo šetrený a ďalej, ak Polícia ČR prečin, ktorého som sa mala dopustiť, prehodnotila a teraz ma chce prešetrovať pre niečo iné, než som podávala vysvetlenie, tak by som sa to úplne iste nemala dozvedieť zo správy ministerstva vnútra.

Vzhľadom k tomu, že je víkend a politika ma naučila, že je dobré si všetko premyslieť a riešiť veci s chladnou hlavou, tak po porade so svojím právnym zástupcom budem všetko riešiť právnou cestou. Možno, že aj toto je reakcia na niektorý právny úkon, ktorý bol v tomto prípade od apríla už urobený, ale každopádne to vo mne budí dojem snahu ministerstva vnútra ovplyvniť vyšetrovanie a poškodiť moju osobu a hnutie SPD, proti čomu sa budem brániť a bude v prípade potreby aj súdnou cestou.

Nezdá sa vám, že vo vašej kauze je niečo viac? SPD často kritizuje sociálnych demokratov. Ministerstvo vnútra ovláda predseda ČSSD Hamáček. Nie je to len politické vybavovanie účtov, ktorého ste náhodnou obeťou?

Áno, príde mi to ako snaha SPD zlikvidovať. Plynie to aj z neštandardného postupu ministerstva vnútra zverejňovať menovite to, že je niekto pre niečo šetrený, aby ho v očiach verejnosti pošpinili a urobili z neho exemplárny prípad a hodí sa to o to viac, že som poslankyňou a členkou SPD, hnutie, ktoré leží ministerstvu v žalúdku.

ČSSD padá ku dnu, minister Hamáček si ministerstvo vnútra prakticky sprivatizoval, aby umlčiavali nepohodlné názory so snahou potápajúceho sa Titanicu menom ČSSD zachrániť. Tým, že ľuďom zakážete slobodne sa vyjadrovať, plusové body nezískate. Ale napríklad v tom sú aj iné záujmy, o ktorých ani nevieme, pretože kopať sám sebe hrob môže len hlupák.

Ako celú situáciu osobne zvládate? Podporujú vás vaši voliči?

Musím všetkým poďakovať za veľkú podporu, ktorá je nielen od našich členov a voličov, ale aj naprieč politickým spektrom. Určite sa nezrútim, riadim sa heslom: svet patrí tým, čo sa neposerú.

Do politiky som išla práve preto, aby som obhajovala záujmy ľudí a stála proti takýmto praktikám, ktoré pripomínajú návrat do čias normalizácie. Vždy budem obhajovať slobodu slova. Jej obmedzovanie, ktoré sa dnes praktizuje, nie je nič iné ako strach z iného názoru a strach zo straty moci. Čím viac bude ľuďom obmedzované právo slobodne sa vyjadriť, tým viac to spoločnosť podráždi. Viete, príde mi absolútne scestné, že človek, ktorý chce zachovať tradície a hodnoty svojho národa je označený ako extrémista. V tom prípade by museli byť všetci naši predkovia extrémisti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *