Zo sveta

Japonsko sťahuje 1,6 milióna vakcín po náleze „cudzorodého materiálu“ milimetrovej veľkosti

Japonsko pozastavilo používanie viac ako 1,6 milióna dávok vakcíny Moderna vyrobených v Španielsku kvôli obavám z kontaminácie.

Japonské ministerstvo zdravotníctva vo štvrtok oznámilo, že v nepoužitých fľaštičkách z niekoľkých očkovacích miest boli nájdené „cudzorodé materiály“.

Predpokladá sa, že sa jedná o materiál s veľkosťou niekoľkých milimetrov, hoci jeho prvky sa ešte len budú určovať, informovali japonské médiá.

Niektoré dávky mohli byť podané, ale neboli hlásené žiadne nežiaduce zdravotné účinky, uviedli úradníci.

Japonský výrobca liečiv Takeda Pharmaceutical, ktorý má na starosti predaj a distribúciu vakcíny, však uviedol, že sa rozhodol z bezpečnostných dôvodov pozastaviť používanie 1,63 milióna dávok vyrobených na rovnakej výrobnej linke.

Spoločnosť uviedla, že požiadali spoločnosť Moderna o vykonanie mimoriadneho šetrenia a oznámila zdravotníckym zariadením v Japonsku, aby nepodávala vakcíny zo závodu pridruženého k Moderne v Španielsku.

Japonské úrady takisto zverejnili referenčné čísla dotknutých šarží, aby sa pacienti, ktorí tieto vakcíny dostali, mohli v prípade akýchkoľvek ťažkostí obrátiť na lekárskych špecialistov.

Japonsko sa úplne spolieha na vakcíny vyvinuté v zahraničí, ktoré vyrába spoločnosť Moderna a tiež spoločnosti Pfizer a AstraZeneca.

Približne 43% japonskej populácie bolo plne očkovaných, pričom viac ako 54% dostalo jednu dávku.