Zo sveta

Japonsko odmietlo rozmiestnenie americkej protivzdušnej obrany

Japonsko sa vzdalo plánu na rozmiestnenie amerických pozemných systémov protiraketovej obrany Aegis Ashore, informuje agentúra Kjódó s odkazom na ministra obrany Taró Kono.

Predtým už hovoril o zámere vzdať sa Aegis Ashore kvôli ich cene, termínov rozmiestnenia a rade technických problémov.

Rozhodnutie o rozmiestnení na japonskom území dvoch amerických pozemných systémov Aegis Ashore bolo prijaté japonskou vládou v roku 2017 kvôli pokračujúcim štartom severokórejských rakiet. Mali byť rozmiestnené v prefektúrach Akita na severozápade a Yamaguti na juhozápade krajiny. V tomto prípade by ich dolet zahrnul celé japonské územie. Cena každého systému predstavovala 100 miliárd jenov (asi 890 miliónov dolárov) a uvedenie do prevádzky sa plánovalo do roku 2023.

Rusko dalo neraz najavo, že tieto zámery Japonska nezlepšia situáciu vo sfére strategickej stability v regióne a budú vzaté do úvahy na rokovaniach s Tokiom o probléme mierovej zmluvy.

Americkí vojaci v Poľsku sú dodatočnou zárukou bezpečnosti amerických investícií, vyhlásil poľský prezident Andrzej Duda.

Po schôdzke s prezidentom USA Donaldom Trumpom vo Washingtone Duda pripomenul na verejnej konferencii na Facebooku, že americké korporácie urobili v poslednej dobe v Poľsku veľké investície.

Podľa jeho názoru investujú americké firmy v Poľsku, pretože „sa tu cítia v bezpečí a majú za to, že Poľsko je krajina, v ktorej sa dajú bezpečne investovať peniaze“.

„Myslím, že prítomnosť amerických vojakov je dodatočnou zárukou. Myslím, že tento faktor má význam, „povedal poľský prezident.

Dnes majú v Poľsku asi päť tisíc amerických vojakov. Dosiahla sa dohoda o zvýšení ich počtu o ďalších tisíc.

Duda pritom zdôraznil, že USA nehodlajú rozmiestniť v Poľsku jadrové zbrane.

Americká veľvyslankyňa v Poľsku Georgette Mosbacher skôr pripustila, že Američania môžu premiestniť svoje jadrové zbrane z Nemecka do Poľska.

„Jadrové zbrane neboli nikdy témou mojich rokovaní s Donaldom Trumpom. Ani predtým, ani dnes sme o tom nehovorili, „povedal Duda.

„Neexistujú žiadne plány na presun amerických jadrových zbraní do Poľska. Nič som o tom nepočul. Môžem to povedať absolútne úprimne, „poznamenal Duda.

Pomôžte nám udržať Magazín 1!

Liberálna politika neustále útočí a snaží sa bojovať proti našim správam! Na sociálnych sieťach nám je obmedzovaní dosah našich článkov a totalitné praktiky nám znižujú príjmy z reklám. Je to účelové a vieme o tom. Pomôžte nám ľubovoľnou sumou udržať náš magazín, aby sme Vám mohli neustále prinášať správy, ktoré sa liberálnym médiám a politikom nepáčia. Ďakujeme Vám! Kliknite sem a môžete nám pomôcť v boji proti liberálnej politike!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *