Slovensko

Infektológ Jarčuška: Vrchol epidémie už máme pravdepodobne za sebou

Pavol Jarčuška, ktorý je infektológom a súčasťou poradného tímu vlády, uviedol pre Televíziu Markíza, že mnohé parametre týkajúce sa koronavírusu, ktoré v poslednom období odborníci sledujú, majú klesajúcu tendenciu.

„Samozrejme, číslo 2 500 pozitívnych a 50 úmrtí (poz. red – 12. 11.) majú troška iné vysvetlenie. Pravdepodobne sa dali testovať mnohí ľudia, ktorí mali pozitívne antigénové testy aj PCR testami a je potrebné povedať, že naozaj ten čiastočný lockdown, zníženie mobility, predkolo, prvé kolo, druhé kolo testovania stále preukazovali klesajúci počet nových prípadov infikovaných pacientov,“ uviedol pre televíziu Markíza Jarčuška.

Vysvetlil, že odborníci si stále všímajú hneď niekoľko parametrov. Jedným z nich je počet nových prípadov, ktoré sú dokumentované PCR diagnostikou.

„Zhruba o 2 – 3 týždne za týmto zaostáva počet pacientov, ktorí sú starší ako 65 rokov a takisto zaostáva počet pacientov, ktorí sú prijímaní do nemocníc a navyše tí pacienti, ktorí sú v nemocniciach, ktorí sú na jednotkách intenzívnej starostlivosti, na ARO-e, v priemere zomierajú viac ako dva týždne po prijatí do nemocnice, čiže je to v podstate odraz toho vrcholu tej epidémie, ktorý pravdepodobne už možno máme za sebou.“

Jarčuška sa vyjadril aj k situácii v slovenských nemocniciach. Asi najťažšia situácia je v Žilinskom a v Prešovskom kraji. Nemocnice sú tam zaplnené, ale stav je podľa neho zvládnuteľný.

„Vieme tých pacientov manažovať a vieme v prípade, že ich potrebujeme previezť za účelom poskytovania zdravotnej starostlivosti niekde inde, trasovať toho pacienta podľa toho, ako to navrhuje krajské operačné stredisko,“ dodal.