Slovensko

Hygienici sa vyhrážajú majiteľom reštaurácii exemplárnymi pokutami. Kotleba radí, aby to neskúšali

Niektoré reštaurácie a gastro prevádzky sa rozhodli od dnes otvoriť, aj keď im to štát nedovoľuje. Urobili tak preto, že sú na pokraji síl, štát im nedokázal adekvátne pomôcť a oni potrebujú platiť dlhy, zamestnancov a živiť svoje rodiny. Teraz riskujú obrovské pokuty, ich zúfalstvo je však tak veľké, že idú aj proti tomuto riziku.

Úrad verejného zdravotníctva už vydal stanovisko, v ktorom vyzýva ľudí, aby zvážili návštevu takýchto otvorení prevádzok. Zároveň úrad varuje, že ak bude musieť, bude udeľovať exemplárne pokuty v záujme ochrany zdravia ľudí.

„Chránime tým seba aj svojich blízkych. So všetkou pokorou vyzývame ľudí, aby v záujme ochrany svojho zdravia rešpektovali platné nariadenia. Ich cieľom je spomaliť šírenie nákazy. Prosíme verejnosť, aby dôsledne zvážila návštevu priestorov, v ktorých sa nerešpektujú opatrenia proti šíreniu COVID-19,“ varuje úrad.

Zároveň upozorňujú, že niektorí prevádzkovatelia budú dnes a možno i po najbližšie dni obchádzať platné vyhlášky. Tým sa môže zhoršiť situácia a oddiali sa tak uvoľňovanie opatrení a návrat do normálneho života.

„Úlohou epidemiológov je v tejto situácii chrániť zdravie a životy ľudí. Je našou povinnosťou nastaviť opatrenia tak, aby čo najviac znižovali riziko nákazy. Nastavenie adekvátnych kompenzačných mechanizmov je potom úloha príslušných rezortov,“ informuje Daša Račková, hovorkyňa úradu.

Úrad verejného zdravotníctva varuje pred pokutami. „Úmyselné obchádzanie pravidiel, ktoré nás chránia, môže, bohužiaľ, viesť k exemplárnym sankciám. Veľmi neradi by sme sa dostali do tejto situácie, pretože podnikateľský sektor je počas pandémie aj tak ťažko skúšaný. Ak to však bude potrebné, budeme k tomu musieť v záujme ochrany zdravia ľudí pristúpiť,“ dodáva úrad.