Hnutie Black Lives Matter bolo nominované na Nobelovu cenu mieru

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré sa liberálom nepáčia, no potrebujeme, aby ste nás v našom boji podporili! Ľubovoľnou sumou nám pomôžete ísť v tejto ceste ďalej! ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Nórsky člen parlamentu Petter Eide navrhol nomináciu hnutia Black Lives Matter (BLM) na Nobelovu cenu za mier v roku 2021, uvádzajú noviny Guardian.

Poslanec vysvetlil svoj krok tým, že výzvy BLM k systémovým zmenám sa rozšírili po celom svete. Vo svojej žiadosti o nomináciu Eide uviedol, že BLM donútilo krajiny za hranicami USA, aby bojovali proti rasizmu vo svojich spoločnostiach.

„Domnievam sa, že jednou z kľúčových výziev, ktorým čelíme v Amerike, ale aj v Európe a v Ázii, je určitá eskalácie konfliktu založeného na nerovnosti. Black Lives Matter sa stalo veľmi dôležitým globálnym hnutím v boji proti rasovej nespravodlivosti, „citujú noviny jeho slová. Podľa poslancov názoru dosiahli priaznivci BLM obrovských úspechov pri zvyšovaní globálneho povedomia o rasovej nespravodlivosti.

Odmietol tiež kritiku, ktorá poukazovala na to, že hnutie stálo za násilím v amerických mestách.

„Prieskum ukázal, že väčšina demonštrácií organizovaných Black Lives Matter prebehla pokojne,“ dodal.