Gruzínska prezidentka odmieta americkú základňu: "Nieje to dobrý nápad, provokovali by sme Rusko" - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Gruzínska prezidentka odmieta americkú základňu: “Nieje to dobrý nápad, provokovali by sme Rusko”

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Nemusíme podnikať kroky, ktoré by mohli byť považované za provokáciu a nemyslím si, že ani Spojené štáty nie sú pripravené na to mať v Gruzínsku vojenskú základňu, povedala prezidentka Gruzínska Salome Zurabišviliová.

“Nemyslím si, že je to dobrý nápad,” odpovedala prezidentka na otázku či je za vojenskú základňu USA v Gruzínsku, “nemusíme podnikať kroky, ktoré by mohli byť považované za provokáciu.”

Podľa prezidentky ani Spojené štáty na to nie sú pripravené.

“Nie som presvedčená, že Spojené štáty by boli pripravené mať vojenskú základňu v Gruzínsku, ktorá by pravdepodobne provokovala Rusko aj teroristické hnutia, ktoré sú v regióne veľmi aktívne,” spresnila Salome Zurabišviliová.

Zurabišviliová je síce pre prehĺbenie väzieb s Washingtonom, ale podľa jej názoru by Gruzínsko nemalo podnikať žiadne kroky, ktoré by mohli byť provokatívne voči ostatným krajinám. Je však otvorená v spolupráci s USA a NATO pri vzdelávaní a zvyšovaní kybernetickej bezpečnosti. Tiež vidí príležitosť prehĺbiť väzby so Spojenými štátmi vo zvýšenej aktivite americkej flotily v Čiernom mori.

“Čierne more sa stáva oveľa dôležitejším zo strategického pohľadu USA,” je presvedčená gruzínska prezidentka a dodala, že “popri Rumunsku a Bulharsku, členmi NATO na západnom pobreží, je Gruzínsko významným strategickým partnerom na východnej strane. Vidíme ako sa Čierne more stáva stále dôležitejším spojením s USA. “

Prezidentka Zurabišviliová tiež v rozhovore povedala, že hoci “Rusko okupuje Abcházsko a Južné Osetsko po desaťročia, Moskve sa nepodarilo prelomiť vôli gruzínskeho ľudu zachovať si suverenitu a usilovať o členstvo v Európskej únii a NATO.

zdroj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *