Grécko: Miestni vlastenci sa pripravujú na obranu Európy proti invázii migrantov

Počas rokov si dedinčania, ktorí žijú v blízkosti gréckych hraníc s Tureckom, zvykli na to, že malé skupiny ľudí vstupujú do ich krajiny nelegálne. Grécki obyvatelia často ponúkali práve prichádzajúcim migrantom jedlo či vodu a nasmerovali ich na najbližšiu policajnú alebo železničnú stanicu.

Toto vrelé privítanie v nich vyprchalo, keď Turecko začalo smerovať tisíce ľudí do Grécka a trvalo na tom, aby ich jeho odveký regionálny rival a spojenec NATO prijímal ako utečencov. Grécka vláda hranicu uzavrela a ponáhľala s policajnými a vojenskými posilami, aby pomohli zadržať vlnu migrantov.

Gréci v pohraničnej oblasti sa začali spájať a organizovať. Robia všetko pre to, aby zastavili tureckú inváziu do ich krajiny.

V niekoľkých prípadoch úrady požiadali dedinčanov, ktorí dobre poznajú pohraničný terén, aby pomohli lokalizovať migrantov, ktorím sa podarilo dostať cez ostatný plot alebo nájsť miesta, kde preplávali rieku Evros (Meric v turečtine), ktorá sa tiahne 212 kilometrov cez hranice.

“Narodili sme sa tu, žijeme tu, pracujeme tu, poznáme prechody lepšie ako ktokoľvek iný,” povedal Panayiotis Ageladarakis, vodca komunity v Amorim, dedine, ktorá leží asi 300 metrov od brehov rieky.

Na výzvu dobrovoľných stopárov reagovali aj ďalšie dediny. Malé skupinky neozbrojených mužov monitorujú známe prechody po zotmení.

“Sedíme na priechodoch a oni prichádzajú,” povedal Ageladarakis agentúre Associated Press, keď v noci išiel s kolegom z gréckej pohraničnej dediny. “Väčšinou ich tam držíme, zavoláme políciu a oni ich prídu zatknúť. Potom je to vec polície. Nezaujíma nás, kam ich vezmú. Len sa snažíme pomôcť.”

Pomoc pohraničným jednotkám prišla tiež od podnikov a majiteľov obchodov. Nikos Georgiadis, šéf miestneho združenia majiteľov reštaurácií, povedal, že jeho kolegovia dodávali jedlo a vodu jednotkám rozmiestneným na štyroch miestach na hraniciach.

“Požiadali nás tiež o masky a rukavice a pokúsime sa nejaké nájsť,” povedal.

Ageladarakis povedal, že všetci migranti, s ktorými sa v posledných dňoch stretol, spolupracovali.

“Tí ľudia sú vydesení. Nikto nespôsobil žiadne ťažkosti, “povedal.

Vodca dedinskej komunity však povedal, že podľa jeho názoru ľudia, s ktorými sa stretol, nevyzerali, že by utekali pred vojnami vo svojich vlastných krajinách.

“Z vojny nikto nepochádza,” povedal. “Žiadny z nich nie je utečenec. Všetci sú nelegálni migranti a preto sa snažia dostať do Európy (týmto spôsobom).”

Grécke úrady uviedli, že z 252 osôb zatknutých za nelegálny vstup v uplynulom týždni od piatku 64% boli Afganci, 19% Pakistanci, 5% Turci a 4% Sýrčania, zatiaľ čo ostatní boli z Iraku, Iránu, Maroka, Etiópia, Bangladéša a Egypt.

Liberálna politika neustále útočí a snaží sa bojovať proti našim správam! Na sociálnych sieťach nám je obmedzovaní dosah našich článkov a totalitné praktiky nám znižujú príjmy z reklám. Je to účelové a vieme o tom. Pomôžte nám ľubovoľnou sumou udržať náš magazín, aby sme Vám mohli neustále prinášať správy, ktoré sa liberálnym médiám a politikom nepáčia. Ďakujeme Vám!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *