Zo sveta

Francúzske Národné zhromaždenie schvaľuje prerušenie tehotenstva až do dňa narodenia

Francúzske Národné zhromaždenie schválilo viacero pozmeňujúcich návrhov k bioetickému zákonu krajiny, z ktorých jeden by legalizoval potraty na vyžiadanie až do dňa narodenia.

V pomere hlasov 60 za a 37 proti sa zákonodarcovia dohodli, že kedykoľvek povolia potrat matke, ktorá prechádza „psychosociálnou-tiesňou, – čo je nejasný termín, ktorý zdravotníckym pracovníkom umožňuje úplnú voľnosť pri schvaľovaní postupu.

Francúzske právo rozlišuje medzi l’Interruption volontaire de grossesse (dobrovoľný potrat), ktorý sa musí uskutočniť najneskôr v dvanástom týždni tehotenstva, a l’interruption médicale de grossesse (lekársky potrat), ktorý možno vykonávať bez obmedzenia až do pôrodu.

V súčasnej dobe vyžadujú neskoré potraty lekársky súhlas obmedzený na prípady závažnej malformácie plodu alebo na prípady, keď tehotenstvo ohrozuje život matky, ale nový zákon by rozšíril túto druhú formu potratu tak, aby zahŕňala prípady, keď matka trpí „psychosociálnou tiesňou“.

Vo svojom nočnom hlasovaní minulý týždeň o prepracovaní bioetického zákona v krajine schválilo Národné zhromaždenie tiež umelé rozmnožovanie lesbických párov, geneticky modifikovaných embryí a chimér financované daňovými poplatníkmi.

Francúzska pro-life skupina Alliance Vita zdôraznila, že psychosociálna tieseň je „neoveriteľným kritériom, – čo ženám otvára dvere k lekárskemu potratu z akéhokoľvek dôvodu.

„Tí, ktorí vedia, že nikdy nebolo možné overiť úzkosť, čo bol skorší motív dobrovoľného potratu, pochopia, kde leží pasca, – napísal Tugdual Derville, zakladateľ Alliance Vita.

V súčasnosti sa vo Francúzsku každý rok uskutoční približne 220 000 legálnych potratov, ale mnohí sa obávajú, že sa ich počet zvýši s novými pozmeňovacími návrhmi, ktoré by rozšírili prístup k neskorým potratom.

Objavili sa ďalšie námietky ohľadom nedostatku času potrebného na riadne posúdenie návrhu zákona. Diskusia trvala iba 25 hodín, zatiaľ čo pozmeňovací návrh o umelom rozmnožovaní bol predložený niekoľko hodín pred hlasovaním o celom texte.

Po schválení Národného zhromaždenia sa teraz návrh zákona vráti do Senátu na druhé čítanie.

Spoločný výbor oboch komôr bude o zákone hlasovať ešte tento rok, ale ak nebude dosiahnuté konsenzu, bude rozhodnutie Národného zhromaždenia považované za konečné.

Potrebujeme vašu podporu, aby sme mohli pokračovať!

Liberálna politika neustále útočí a snaží sa bojovať proti našim správam! Na sociálnych sieťach nám je obmedzovaní dosah našich článkov a totalitné praktiky nám znižujú príjmy z reklám. Je to účelové a vieme o tom. Pomôžte nám ľubovoľnou sumou udržať náš magazín, aby sme Vám mohli neustále prinášať správy, ktoré sa liberálnym médiám a politikom nepáčia. Ďakujeme Vám! Kliknite sem a môžete nám pomôcť v boji proti liberálnej politike!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *