Francúzska historička: "Pre Európu je Rusko mostom alebo bariérou. Ak je to bariéra, tak je to nebezpečné" - MAGAZÍN 1
Slovensko Zo sveta

Francúzska historička: “Pre Európu je Rusko mostom alebo bariérou. Ak je to bariéra, tak je to nebezpečné”

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Francúzska historička Helene Carrer d’Encausseová v rozhovore pre časopis Le Point vysvetlila, prečo Európa odmieta Rusko.

Pripomenula, že Rusko sa dvakrát pokúsilo o integráciu do európskej civilizácie. Peter Veľký prvýkrát uspel. Avšak, druhýkrát, po páde ZSSR, bolo úsilie márne, napriek práci Michala Gorbačova, Borisa Jeľcina a Vladimíra Putina.

Podľa odborníčky je tento neúspech spojený so strachom, pohŕdaním a krátkozrakosťou Európy. EÚ iste chápala, že obdobie prispôsobenia by bolo pre Rusko, ktoré bolo 75 rokov pod komunizmom, ťažké. Európske krajiny sa obávali možných ťažkostí, takže sa rozhodli zostať “pod závesom amerického štítu”.

Carrer d’Encausseová poznamenala, že v Európe tradične považujú Rusko za autoritársku krajinu. Keď sa však pozriete hlboko do histórie, môžete vidieť, že krajine vládli ženy, a Peter I. ukázal “úprimnú potrebu európskych hodnôt”.

Podľa nej, keď pracovala v Európskom parlamente v rokoch 1994 až 1999, boli všetci otvorení vo vzťahu k Rusku, nikto nemal žiadnu mániu, ktorá by neustále poúčala Rusov v oblasti ľudských práv.

“Všetko sa zdalo možné, nebola tam žiadna atmosféra nepriateľstvo alebo strach,” povedala.

Historička verí, že teraz Rusko môže byť vnímané úplne inak a bude na ňom závisieť budúcnosť bilaterálnych vzťahov. A predovšetkým by sa malo považovať za “most do Ázie” a varovala, aby Európa nerobila z Ruska “bariéru”.

“Pre Európu je Rusko mostom alebo bariérou. A ak je to bariéra, potom je to nebezpečné, “zdôraznila tým, že by Európania nemali všetkým prednášať lekcie z morálky, bez toho aby vzali do úvahy ich históriu a tradície.

Zdroj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *