Fotky zo Severnej Kórey, za ktoré dostal fotograf doživotný zákaz vstupu do krajiny - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Fotky zo Severnej Kórey, za ktoré dostal fotograf doživotný zákaz vstupu do krajiny

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Fotograf Eric Lafforgue je milovníkom Severnej Kórey. Od roku 2008 pravidelne dokumentoval každú svoju návštevu. Lenže nešiel po tých klasických turistických miestach. Chcel ísť viac pod povrch, zachytiť miestnych a ich pohľad na svet, spoznať ľudí, ktorí nie sú pod úplnou kontrolou štátneho režimu.

Podarilo sa mu odfotiť tisíce fotiek zobrazujúcich obyčajných ľudí, ale aj štátnych zamestnancov v ich každodennom živote. Vďaka digitálnej pamäťovej karte dokázal uchovať všetky fotky, ktoré boli zakázané, a ktoré musel zmazať. Akonáhle začal Eric postupne zverejňovať niektoré fotky zo Severnej Kórey, príslušné orgány ho v momente kontaktovali a požadovali o odstránenie. Eric túto možnosť odmietol a argumentoval tým, že ukazuje pravdivé aspekty krajiny. Dobré i zlé. Za „odmenu“ dostal doživotný zákaz vstupu do krajiny.

Nikdy nemôžete urobiť fotku, ak niekto robí hlúposti pred Kimovým portrétom.

Na návšteve v delfináriu v Pchjongjangu. Je povolené fotografovať delfíny, ale je zakázané fotiť armádu, ktorá mimochodom tvorí 99% publika.

Je zakázané fotiť podvyživených ľudí.

„Asi najdivnejší zákaz, čo som v Kórei zažil. Kúpil som si fotografiu tohto pouličného umelca a zrazu po mne začali ľudia kričať, aby som okamžite zmazal fotku. Dielo totiž ešte nie je dokončené, takže sa nemôže fotiť. „

V Pchjongjangu a celkovo v Severnej Kórei, je jazda autom niečo nadštandardného. Ľudia si síce na autá už začínajú zvykať, deti sa ale bežne hrajú na hlavných cestách.

Nikdy nemôžete vyfotiť vysoko postaveného úradníka tak, aby to na ne vrhalo zlé svetlo.

Bezpečnosť práce je veľmi nízka.

Pioniersky kemp v meste Wonsan je veľkou turistickou atrakciou a prichádzajú sem deti z celej krajiny. Niektoré dokonca vidia prvýkrát v živote, čo je to eskalátor a ako sa používa.

„Muž, ktorý odpočíval pri pláži. Sprievodca ma požiadal o vymazanie fotografie, pretože by si na Západe mohli myslieť, že je ten chlap mŕtvy. „

Nie je povolené fotiť vojakov, keď odpočívajú.

Čakanie v rade je ich národný šport.

Zakázané fotiť chudobu.

Je zakázané fotografovať čokoľvek, čo je pokazené. Nechcú zobrazovať svoju vlastnú krajinu ako chudobnú a nefungujúcu.

Keď nastanú ťažké časy, čo je v tejto krajine neustály jav, musia na kolektívnych farmách pracovať deti.

Zdroj: BoredPanda.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *