"Farmaceutické spoločnosti nám chcú predávať vakcíny navždy," varoval mexický prezident - MAGAZÍN 1
Zo sveta

“Farmaceutické spoločnosti nám chcú predávať vakcíny navždy,” varoval mexický prezident

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Užívatelia sociálnych médií sa domnievajú, že mexický prezident Andres Manuel Lopez Obrador by mohol čeliť vážnym následkom po tom, čo odmietol nakúpiť vakcíny Covid-19 pre deti a sľúbil, že Mexiko nepodľahne tlaku farmaceutických firiem.

Vo svojich výrokoch zo začiatku tohto týždňa mexický vodca uviedol, že jeho vláda stále čaká, až vedecká komunita preukáže prínos očkovania maloletých.

Obrador vyhlásil, že pokiaľ nebudú predložené presvedčivé dôkazy, Mexiko odmietne nakupovať vakcíny pre deti, a dodal, že farmaceutické firmy sa zrejme sústredia skôr na dosahovanie ziskov než na zabezpečenie lekárskej nevyhnutnosti, pretože ich tržby z vakcín Covid-19 sú rekordné.

Mexiko si nenechá vziať ako rukojemníkov farmaceutické spoločnosti, ktoré chcú iba obchodovať a strašiť deti predstavou, že je potrebné očkovať proti Covidu-19.

Podobne kriticky sa vyjadril k plánom farmaceutických spoločností zaviesť tretiu alebo dokonca štvrtú dávku posilňovacieho očkovania a vyslovil názor, že toto očkovanie by mohlo byť “zbytočné”.

Námestník ministra zdravotníctva Hugo Lopez-Gatell vo svojom prejave na rovnakú tému vyhlásil, že “neexistujú žiadne vedecké dôkazy”, ktoré by dokazovali, že očkovanie je pre maloletých “nevyhnutné”, vzhľadom k vysokej miere zaočkovanosti dospelej populácie, uviedol druhý najstarší mexický denník Excelsior .

Mexiko schválilo pre núdzové použitie rad vakcín Covid, vrátane vakcín vyvinutých spoločnosťami Pfizer, AstraZeneca, Johnson & Johnson a Sinovac, ako aj ruskú vakcínu Sputnik V.

Ministerstvo zdravotníctva krajiny nedávno odhalilo, že minimálne 48% Mexičanov obdržalo aspoň jednu dávku vakcíny.

Obradorove provokatívne výroky, ktoré medzinárodné médiá z veľkej časti ignorovali, sa stali virálnymi potom, čo bolo video s anglickými titulkami jeho prejavu zdieľané na sociálnych sieťach.