Facebook má tím ľudí, ktorí kontroluje správy, ktoré môžu ovplyvniť eurovoľby! V hľadáčiku aj Kotleba?

Jedna miestnosť v Dubline, v nej tím analytikov, kodérov a inžinierov, na stene vlajka Európskej únie. Tak vyzerá írske „operačné centrum“ spoločnosti Facebook bojujúce s fake news a falošnými účtami na sociálnych sieťach, ktoré majú fungovať ako nástroj proti ovplyvneniu májových volieb do Európskeho parlamentu. Spoločnosť teraz ukázala svoje zázemie novinárom.

Časovo obmedzená misia približne štyricaťčlenného tímu začala na konci apríla. Jej cieľ je zdanlivo jasný: zmariť pokusy o narušenie, zmarenie alebo ovplyvnenie volieb 751 nových europoslancov (teda pravdepodobne 751 – podľa toho, či sa voľby nakoniec uskutočnia aj vo Veľkej Británii).

Proti dezinformáciám a nenávisti

Skupina, ktorá sa dohovorí všetkými 24 oficiálnymi jazykmi únie, je rozdelená podľa jednotlivých členských štátov a monitoruje dianie na platformách Facebooku, ale aj na Twitteri a Googlu. Hľadajú pokusy o manipuláciu, fake news aj nenávistné prejavy. Podporujú ju pritom ďalšie stovky pracovníkov po celom svete.

„Je tu tím asi štyridsiatich ľudí, ktorí reprezentujú oveľa väčšie tímy o stovkách ľudí v celom Facebooku, ktorí pracujú na všetkých hrozbách, ktoré pred voľbami objavíme. To zahŕňa ľudí, ktorí vytvárajú falošné účty – tie nechceme, mažeme ich zo systému. Zahŕňa to aj ľudí, ktorí šíria dezinformácie, ktoré môžu ovplyvniť voľby, „povedal v relácii Newsroom ČT24 viceprezident spoločnosti Richard Allen.

To, že bude mať tím pred voľbami naponáhlo, naznačuje počet falošných účtov, ktoré spoločnosť odstránila v období od októbra 2017 do novembra 2018: podľa Allena ich bolo 2,8 miliardy.

Okrem falošných profilov ale existujú aj reálne, ktoré úmyselne šíri dezinformácie a nenávisť.

Bezpečnostný šéf Facebooku Nathaniel Gleicher na konci marca uviedol, že spoločnosť v rámci zásahu proti sieťam „koordinovaného neautentického správania“ súvisiacim s Ruskom, Kosovom, Severným Macedónskom a Iránom odstránila celkom 2632 stránok, skupín a užívateľských účtov.

Tisícka z nich bola spojená s Ruskom, na ktorého pokusy o ovplyvnenie volieb opakovane západné krajiny aj európske inštitúcie upozorňujú.

Koľko skupín a účtov teraz „írska skupina“ denne preveruje, však Facebook skupine novinárov, ktorí minulý týždeň ústredie navštívili, neprezradil. Počas minulého týždňa ale tím riešil stovky incidentov.

Obsah od krajnej pravice

Spoločnosť tiež začala preverovať zadávateľov politickej reklamy a zaviazala sa k tomu, že ich obsah bude sedem rokov archivovať.

Podľa serveru Politico ale Facebooku veľa neoznačenej politickej reklamy ďalej uniká: pravidlá dokázala obísť napríklad strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána, nemecká krajná pravica alebo kandidát belgickej Strany zelených, ďalšie prípady sú napríklad z Rumunska.

Facebookovým skupinám vo Francúzsku a Nemecku podľa Politica dominuje obsah generovaný krajnou pravicou a protimigračními stranami: Národným združením Marine Le Penovej a Alternatívou pre Nemecko (AFD) – tie boli do 31. marca autormi zhruba dvoch pätín príspevkov o európskych voľbách.

Zdroj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.