Zo sveta

Európsky parlament vyzval k príprave na príliv migrantov z Afganistanu

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Európsky parlament vyzval Európsku úniu, aby sa v súvislosti so situáciou v Afganistane pripravila na možnú novú migračnú krízu, uvádza sa v rezolúcii prijatej na základe výsledkov plenárneho zasadnutia v Štrasburgu.

„Väčšina migrantov sa vydá pri hľadaní bezpečia do susedných krajín. EÚ musí naplánovať poskytnutie ďalšej pomoci susedom Afganistanu, ktorí prijímajú utečencov, najlepšie prostredníctvom príslušných agentúr OSN, a tiež prostredníctvom humanitárnych organizácií pôsobiacich na mieste, „píše sa v dokumente.

Dokument zároveň zdôrazňuje, že pomoc susedným štátom by sa nemala stať alternatívou k politike poskytovania azylu na území samotnej Európskej únie.
„Vyzývame Európsku komisiu a štáty EÚ, aby spolupracovali na realizácii humánnej politiky v oblasti poskytovania azylu,“ uvádza sa v dokumente.

Poslanci vyzvali predovšetkým na zaistenie bezpečnosti tých Afgancov, ktorí môžu byť v nebezpečenstve v súvislosti s nástupom Talibanu k moci.