Zo sveta

Európsky súd núti Maďarsko, aby uznalo trans-muža a zaplatilo odškodnenie

Európsky súd pre ľudské práva (ECtHR) vydal rozsudok, že Maďarsko musí uznať gender iránskeho utečenca, ktorý zo zeme ušiel kvôli svojej transgender identite.

Tento päť rokov trvajúci prípad sa týkal Iránca, ktorý v roku 2015 v Maďarsku požiadal o azyl, a narodil sa ako žena, prial si ale byť uznávaný ako muž.

Tento muž, ktorý bol kedysi žena, si teraz prial, aby mu v Maďarsku v oficiálnych dokumentoch uznali ženské pohlavie, kedže v iránskych papieroch je stále evidovaný so ženským pohlavím. Maďarsko však toto odmietlo s tvrdením, že na vykonanie takýchto zmien by bol nutný maďarský rodný list.

Európsky súd rozhodol v prospech iránskeho trans-muža s vyhlásením, že Maďarsko porušilo jeho práva a núti Maďarsko, aby zaplatilo 6500€ odškodnenie a tiež náklady súdu.

Podľa týchto noviniek aktivisti LGBT dúfajú, že rozsudok bude mať vplyv na nedávnu vládou maďarského premiéra Viktora Orbána schválenú legislatívu, ktorá uznáva iba dve biologické pohlavia a definuje gender ako „biologické pohlavia na základe primárnych pohlavných charakteristík a chromozómov.“

Pomôžte nám spolu poraziť neoliberalizmus!

Liberálna politika sa šíri celým svetom a ovláda všetky médiá hlavného prúdu. Šíriť informácie, ktoré nevyhovujú tomuto trendu je dnes veľmi ťažké, ale my sa snažíme zo všetkých síl! Potrebujeme však aj vašu pomoc! Vieme, že je ťažké v dnešnej nie ľahkej dobe od niekoho pýtať finančnú podporu, no ak sa nájde niekoľko tisíc ľudí, ktorí nás čítate a podporíte nás akoukoľvek sumou, dokážeme spoločne konkurovať ostatným médiám! Buďte našou podporou, vytvorme komunitu a spoločne informujme o tom, čo je dnes zakázané, len preto, že je to normálne! Ďakujeme vám! Kliknite sem a podporte nás.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *