Európske krevety neprešli testom na drogy. Nachádza sa v nich kokaín, xanax a ďalšie nelegálne látky - MAGAZÍN 1
Zaujímavosti

Európske krevety neprešli testom na drogy. Nachádza sa v nich kokaín, xanax a ďalšie nelegálne látky

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Kokaín, Xanax, Valium, Tramadol, Ketamín. Nová štúdia vedcov z Veľkej Británie uvádza, že v telách kreviet našli významné množstvo týchto a ešte ďalších látok.

Výskum vykonávali v povrchových sladkovodných tokoch u kreviet, ktoré v nich žijú a to po celom Suffolku na východe Anglicka. Zaujímavé je, že vedci očakávali, že tieto vody, ktoré sa nachádzajú vo vidieckych oblastiach, nebudú zasiahnuté týmito látkami, ako keby robili výskum napríklad v okolí Londýna.

Štúdia zverejnená v Environment International prináša nepríjemné zistenie.

Z 15 rôznych lokalít objavili vedci v telách kreviet až 67 kontaminantov. Najčastejším bol práve kokaín, ktorý našli v každej jednej krevety zo všetkých lokalít.

Ako sa drogy dostávajú do vôd:

Ľudia, ktorí užívajú drogy ich časom formou moču vylúčia

Tie sa dostávajú do vodného systému

Čistiarne odpadových vôd nedokážu zlikvidovať drogy, a tak sa ďalej kolujú v prírode

Problémom sú najmä chemické drogy, ktoré sa ťažko prirodzene degradujú

Vedci chcú teraz výskum posunúť ďalej a zistiť, či sa problém dotýka len oblasti Suffolku, alebo je rozšírený po celej Británii.

Sporný je aj účinok drog na samotný organizmus živočíchov. Je síce nepravdepodobné, že by zvieratá pociťovala účinky týchto látok, avšak môžu negatívne ovplyvniť napríklad ich vývoj či reprodukciu.

Napríklad štúdia z minulého roka ukázala, že európski úhory, ktorí sú vystavení nízkym hladinám kokaínu, majú nezvratné fyziologické poškodenia. Problém s úhormi je ešte o to väčší, že sú považovaní za kriticky ohrozených. Môže sa tak stať, že v dôsledku toho, že ľudia užívajú drogy, takto postupne vyhubíme populáciu európskeho úhora.

zdroj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *