Európske krajiny dávajú stále viac peňazí na obranu a najväčší zisk z toho má Amerika - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Európske krajiny dávajú stále viac peňazí na obranu a najväčší zisk z toho má Amerika

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Vojenské výdavky európskych krajín rastú, ale hlavný prínos z toho majú americké vojenské korporácie, píše nemecký denník Die Welt.

Podľa poradenskej spoločnosti AlixPartners je príčinou, že európske vojenské výrobky sú príliš drahé. Okrem toho nie sú európski výrobcovia dostatočne prepojení a venujú príliš osobitnú pozornosť špeciálnym objednávkam.

Európa míňa čoraz viac peňazí na obranu a najväčšie zisky z toho berú americké korporácie, píše Die Welt s odkazom na štúdiu poradenskej spoločnosti AlixPartners. Európania v súčasnosti kupujú viac zbraní v zahraničí, než sami vyrábajú.

“Buď sú európske výrobky príliš drahé, alebo sa jedná o príznak nedôvery vo vlastný obranný priemysel,” hovorí Stefan Ohl, expert spoločnosti AlixPartners. V roku 2018 predstavoval celkový rozpočet na obranu európskych krajín približne 256 miliárd eur (nie je od veci pripomenúť, že ruský vojenský rozpočet činí okolo 60 miliárd dolárov – pozn. Red.): Z toho 38,5 miliardy eur pripadá na Nemecko, jednu z desiatich krajín s najväčšími vojenskými výdavkami na svete. Okrem toho v minulom roku 7 z 26 európskych krajín, ktoré sú členmi NATO, minulo na obranu 2% HDP, čo je cieľ stanovený v rámci aliancie. V roku 2017 existovali iba 3 také krajiny.

Podľa odborníkov AlixPartners by európske spoločnosti mali predovšetkým znížiť svoje náklady, aby zvýšili svoj podiel na trhu. Obranné otázky by sa najmä nemali zameriavať na špeciálne objednávky jednotlivých krajín. Príkladom je multifunkčné prepravné lietadlo Airbus A400. Okrem toho môže pomôcť priemyselné zjednotenie a posilnenie priemyselných odvetví.

Experti demonštrujú potrebu konsolidácie v nasledujúcich číslach, píše Die Welt: napríklad európske armády používajú 37 rôznych typov tankov a bojových vozidiel pechoty, zatiaľ čo americká armáda má iba 3 typy. Vo flotile majú Európania 29 typov torpédoborcov a fregát a Američania 4.

“Európa musí znížiť počet svojich bojových systémov. Inak nebude ich financovanie v budúcnosti možné, “poukázal Stefan Ohl.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *