Európske deti ohrozuje nedostatok pohybu! Slováci tentokrát nedopadli najhoršie - MAGAZÍN 1
Slovensko

Európske deti ohrozuje nedostatok pohybu! Slováci tentokrát nedopadli najhoršie

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) varuje, štyri z piatich maloletých detí sa príliš málo pohybujú, následkom čoho ohrozujú svoje zdravie. Problémom má byť časté vysedávanie pri počítačoch a preprava v autách, pričom dievčatá sú ohrozenejšie ako chlapci. Vyplýva to zo zverejnenej štúdie WHO, ktorá odporúča deťom a mladistvým aspoň hodinu fyzickej aktivity denne. Na Slovensku je podľa dokumentu o niečo lepšia situácia, než je celosvetový priemer.

Uvedená správa WHO je založená na dátach z roku 2016 o 1,6 milióna mladých ľuďoch zo 146 krajín sveta. V priemere nedostatočnú fyzickú aktivitu podľa nej vyvíja 80 percent detí a mladistvých od 11 do 17 rokov. Horšie sú na tom ešte dievčatá, u ktorých je priemer 85 percent. U chlapcov činí 78 percent. Podľa autorov štúdie má rozdiel v aktivite chlapcov a dievčat v mnohých krajinách kultúrne dôvody.  Len v štyroch krajinách sveta sa dievčatá pohybujú viac ako chlapci. Sú to Tonga, Samoa, Zambia a Afganistan.

Slovensko je na tom podľa štúdie o niečo menej zle ako svetový priemer. V rámci regiónu strednej a východnej Európy sme dokonca s priemerom 71,5 percenta dosiahli najlepšie výsledky (nedostatkom pohybu je u nás ohrozených 65,5 percenta chlapcov a 78 percent dievčat).

Najhoršia je situácia v Južnej Kórei, kde svoje zdravie nedostatočným pohybom ohrozuje 94 percent maloletých, najlepšie na tom sú mladí v Bangladéši (66 percent).

V niektorých častiach sveta má podľa štúdie vplyv na aktivitu mladých tiež bezpečnostná situácia.   

Podľa WHO má fyzická aktivita množstvo zdravotných výhod. Zlepšuje kondíciu srdca, pľúc a svalov, zdravie kostí a priaznivý vplyv má tiež na váhu. Dospelým WHO odporúča aktívny pohyb najmenej 150 minút týždenne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *