Spoločnosť

Európske deti ohrozuje nedostatok pohybu! Slováci tentokrát nedopadli najhoršie

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) varuje, štyri z piatich maloletých detí sa príliš málo pohybujú, následkom čoho ohrozujú svoje zdravie. Problémom má byť časté vysedávanie pri počítačoch a preprava v autách, pričom dievčatá sú ohrozenejšie ako chlapci. Vyplýva to zo zverejnenej štúdie WHO, ktorá odporúča deťom a mladistvým aspoň hodinu fyzickej aktivity denne. Na Slovensku je podľa dokumentu o niečo lepšia situácia, než je celosvetový priemer.

Uvedená správa WHO je založená na dátach z roku 2016 o 1,6 milióna mladých ľuďoch zo 146 krajín sveta. V priemere nedostatočnú fyzickú aktivitu podľa nej vyvíja 80 percent detí a mladistvých od 11 do 17 rokov. Horšie sú na tom ešte dievčatá, u ktorých je priemer 85 percent. U chlapcov činí 78 percent. Podľa autorov štúdie má rozdiel v aktivite chlapcov a dievčat v mnohých krajinách kultúrne dôvody.  Len v štyroch krajinách sveta sa dievčatá pohybujú viac ako chlapci. Sú to Tonga, Samoa, Zambia a Afganistan.

Slovensko je na tom podľa štúdie o niečo menej zle ako svetový priemer. V rámci regiónu strednej a východnej Európy sme dokonca s priemerom 71,5 percenta dosiahli najlepšie výsledky (nedostatkom pohybu je u nás ohrozených 65,5 percenta chlapcov a 78 percent dievčat).

Najhoršia je situácia v Južnej Kórei, kde svoje zdravie nedostatočným pohybom ohrozuje 94 percent maloletých, najlepšie na tom sú mladí v Bangladéši (66 percent).

V niektorých častiach sveta má podľa štúdie vplyv na aktivitu mladých tiež bezpečnostná situácia.   

Podľa WHO má fyzická aktivita množstvo zdravotných výhod. Zlepšuje kondíciu srdca, pľúc a svalov, zdravie kostí a priaznivý vplyv má tiež na váhu. Dospelým WHO odporúča aktívny pohyb najmenej 150 minút týždenne.

One Reply to “Európske deti ohrozuje nedostatok pohybu! Slováci tentokrát nedopadli najhoršie”

  1. naturally like your website but you have to check the spelling on several of your posts.

    A number of them are rife with spelling issues and I find it
    very bothersome to tell the truth on the other hand I’ll surely come again again.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *