Zo sveta

Európska únia chystá klimatickú daň pre majiteľov áut a domov. To zničí strednú triedu, vyhlásil Orbán

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Maďarská vláda je proti zdaneniu, ktoré chce Brusel uvaliť na majiteľov domov a automobilov kvôli tzv. Boju proti zmene klímy. Povedal to vedúci kancelárie predsedu vlády Gergely Gulyás s tým, že ceny energií v celej Európe prudko rastú, čo má podľa neho za následok krízu verejných služieb, uviedol vládny web About Hungary. „Na vine je zle premyslená energetická politika Európskej únie,“ dodal Gulyás. Na okraj summitu EÚ tento týždeň premiér Viktor Orbán povedal, že plánovaný klimatický balík EK Fit for 55 a následné vysoké ceny energií zničia európsku strednú triedu. To musí byť zastavené, vyhlásil.

Najväčším nebezpečenstvom je podľa Gulyása to, že Európska komisia (EK) chce „tlačiť zvýšenie cien na spotrebiteľov tým, že zdaní majiteľov domov a áut“. „Krajina Višegrádu to budú vetovať a odmietať,“ verí Gulyás a dodáva, že „maďarská vláda je pevne odhodlaná chrániť výsledky svojho programu na znižovanie nákladov verejných služieb.“

Gulyás ďalej uviedol, že ku kríze prispeli nedávne opatrenia zo strany EK. ,, Z dôvodu ochrany klímy si Brusel vynútil odklon od tradičnej výroby energie a zároveň liberalizoval trhy s plynom a elektrinou bez prechodného obdobia. Tiež, keď sa vlani a tento rok na jar začali objavovať prvé známky krízy, mali európske zásobníky plynu rekordne nízke množstvo plynu, „pripomenul Guylás. ,, Ako dopyt rástol, ponuka klesala a dlhodobé dohody o dodávkach plynu v Európe mali vypršať,“ dodal. „A Brusel šesť mesiacov neurobil nič; neviedol žiadne rokovania s európskymi dodávateľmi energie, „kritizoval ďalej Gulyás.

Najnovšie klimatické návrhy Bruselu sa budú týkať najmä dopravy, áut, verejných budov a rodinných domov. To podľa Gulyása znamená, že namiesto uplatňovanie zásady, že by to mal zaplatiť znečisťovateľ a prinútiť tak nadnárodné spoločnosti, aby náklady za ochranu životného prostredia niesli oni, by tak Brusel uvalil daň na domy a autá obyčajných ľudí. Cena zemného plynu sa na európskych trhoch za posledný rok zvýšila o 400 percent a cena elektriny o 80 až 100 percent, podotkol Gulyás s tým, že náklady na energie vzrástli všade okrem Maďarska.

Premiér Viktor Orbán pri summite EÚ v tomto týždni uviedol, že plánovaný klimatický balík Fit for 55 a následné vysoké ceny energií „zničia“ európsku strednú triedu. Ostro kritizoval prácu komisie a jej zeleného komisára Fransa Timmermansa. „Osoby zodpovedné za vysoké ceny elektriny a plynu ohrozujú európsku demokraciu,“ povedal a argumentoval, že osud demokracia závisí na stredných vrstvách. Premiér vyzval k stiahnutiu ideologických zelených plánov a ich prehodnotenie. Neuvážené plány komisie by podľa Orbána rozbili európsku ekonomiku. „To musí byť zastavené,“ dodal maďarský premiér.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *