Európska únia – ako ďalej? - MAGAZÍN 1
Komentáre Slovensko

Európska únia – ako ďalej?

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Hneď na úvod mojej úvahy chcem povedať, že ju píšem v politickom drese  strany ĽSNS. Tým viac alebo hlavne preto sa budem opierať o každému dostupné fakty a racionálnu argumentáciu a pritom sa vyhýbať demagógii, ktorú tak často používajú pri tejto téme oponenti ĽSNS, typu – lebo Putin, Orbán, Kotleba atď.

Takže v sobotu nás čakajú voľby do Európskeho parlamentu. ĽSNS, ktorá mala  v programovom vyhlásení referendum o vystúpení  z EÚ zmenila rétoriku a  v predvolebnom boji deklaruje, že sa pokúsi prostredníctvom svojich kandidátov o reformu EÚ ako takej. Už len táto skutočnosť, ako aj fakt, že ĽSNS kandiduje, priviedla slovenských eurohujerov   na vrchol nirvány. Áno je to fakt. Racionálny pragmatizmus vedenia ĽSNS v otázkach politického marketingu je zrejmý. Rétoriku akejsi reformy hlása aj Le Penová vo  Francúzsku, Salvini v Taliansku, Orbán, vládnuca garnitúra v Poľsku a ďalší. Rozhodne reforma bude politickou agendou pre najbližšie roky.

EÚ je nekonzistentný megazlepenec s množstvom politických strán a hnutí, s rozdielnymi historickými a náboženskými koreňmi, diametrálne odlišnou silou jednotlivých ekonomík a získať politickú silu na zrealizovanie akýchkoľvek reforiem bude veľmi ťažké a náročné a pritom liberáli  rozhodne nepovedali posledné slovo. Domnienka, že skôr než sa podarí EÚ  zrekonštruovať, hrozí jej potencionálny rozpad je tiež na mieste. Niekoľko faktov prečo?

– vnútorná zadlženosť jednotlivých štátov je obrovská,  celkovo dosahuje 25 až 30 biliónov eur. Je síce pravda, že rast zadlženosti sa v poslednom roku – dvoch relatívne spomalil, ale aj tak čísla sú hrozivé. Zadlženosť Grécka dosahuje 180% z celkového HDP a stále rastie.   Pri takomto stave Grécko asi nikdy nebude schopné splatiť svoj dlh. Je len otázkou politickej vôle, že je trpené v EÚ, lebo jeho vylúčenie by bolo ešte väčším zlom. Taliansko je ďalším adeptom. Vnútorná zadlženosť presahuje 100% a je to už na hrane, keď únosná hranica podľa kritérií je 60%. Je iba veľmi malou náplasťou, že túto métu dosahujú v rámci EÚ skôr iba malé ekonomiky akými sú napr. Estónsko alebo Lotyšsko.

– celkový rast HDP  osciluje okolo 2%, čo naozaj nie je veľa v porovnaní s Čínou (6%) alebo USA (3%), keď je známy fakt, že iba rast nad 3% generujú na trhu práce nové pracovné miesta. Takže nezamestnanosť v EÚ je 6,5%.

– na finančných trhoch celkovo panuje veľmi optimistická nálada a burzové indexy dosahujú svoje maximá. Každý investor či analytik vám potvrdí, že za dverami je ekonomická kríza a je len otázkou času, kedy sa prevalí…Nezamestnanosť  môže potom vyskočiť na 20-30%, rast HDP iba v záporných číslach a ostanú iba oči pre plač. Je naivné sa domnievať, že moloch    na hlinených nohách, akým nesporne je EÚ to ustojí alebo že silné ekonomiky Nemecka či Francúzska budú brať nejaký ohľad na krajiny akou je napr. aj Slovensko.

– štáty, akými sú napr. Čína alebo India, ktoré dosahujú v niektorých rokoch aj dvojciferný rast HDP a predovšetkým Čína, ktorá disponuje obrovskými rezervami amerických dolárov vo svojich bankách a expanduje naprieč celou zemeguľou, budú zaberať ekonomický priestor predovšetkým EÚ. Už teraz môžeme vidieť, že došlo k skoro totálnej likvidácii textilného priemyslu v EÚ.

– USA na čele  s prezidentom  Donaldom Trumpom neberú už vôbec ohľad na nikoho – colné bariéry pre Kanadu, Čínu, ale aj Európu sú len dôkazom, že heslo „Amerika First“ berie Trump skutočne vážne.

– ďalšie potencionálne riziko a vôbec nie zanedbateľné čo do významu – Rusko  a jeho prezident Vladimir Putin. Veľa odborníkov s nezaujatým postojom  hovorí, že EÚ  sa  bez Ruska nepohne už ani o krok. Zotrvávať na pozícii vazala USA a neukončiť sankcie proti Rusku sa EÚ môže v budúcnosti tiež vypomstiť. Rusko dokončuje obrovské energetické stamiliardové megaprojekty s krajinami, akými sú Čína, India, Irán či Turecko a tie, či sa nám to bude páčiť alebo nie rozviažu Putinovi ruky a umožnia mu ekonomicky pritlačiť na Európu a konať z pozície sily.

– prijatie eura: najlepšie sa so spoločnou menou darilo obyvateľom Nemecka a Francúzska. Najmenej spokojní sú, ako už tradične občania Grécka a tiež 5 miliónov obyvateľov Talianska, ktorí si za starých dobrých čias pod azúrovou oblohou užívali svoj „dolce vita“  sa z ničoho nič prepadli na hranicu chudoby,  preto sa nikto nesmie čudovať, že v Taliansku silnejú hlasy po  návrate líry. Rovnako na Slovensku prinieslo prijatie spoločnej meny eura značné zvyšovanie cien.

– Slovensko oficiálne prispieva do spoločnej kasy EÚ 900 mil. eur, ale po brexite to bude už 1200 mil. eur. To sú oficiálne čísla zo štatistík. Existujú však aj štúdie nezávislých ekonómov, ktoré hovoria, že v rôznych iných skrytých formách zo Slovenska odchádza dvojnásobné množstvo peňazí z titulu členstva v EÚ. O tom sa ale nehovorí…

Slovensko funguje v rámci EÚ už 15 rokov, čo je objektívne dosť dlhá doba na to, aby sme mohli hodnotiť a bilancovať. V susednom Česku sa s obľubou hovorí – „po letech žírných, holt léta hubená“. Tak aké boli teda tie naše roky ako člena Európskej únie? Boli žírnymi a bohatými aj pre ľudí bez domova, či mladé a viacdetné rodiny, osamelé matky s deťmi alebo pre dôchodcov tackajúcich sa s 300 eurovými dôchodkami na hranici chudoby a novodobých otrokov pracujúcich za smiešne mzdy  v noci za výrobným pásom?! Určite nie!
Tieto riadky píšem ako nemú výčitku aj za týchto ľudí, ktorí žijú medzi nami a denne sa s nimi stretávame na ulici, ale aj za tých, ktorí ťažké životné bremeno už niesť nedokázali a dobrovoľne si vzali život. Nech je to mementom pre poslancov zastupujúcich Slovensko   v Bruseli, ktorí sa tam za veľké peniaze zaoberajú napríklad tým, či prasiatka majú mať hračku, aby sa nedajbože nenudili…

Ak chce Európska únia aj v budúcnosti naďalej fungovať a prinášať občanom členských štátov výhody a zlepšenie kvality ich života, je potreba vnútornej reformy a následné dosiahnutie všeobecného kompromisu  priam nevyhnutnou podmienkou jej prežitia.

Nina Uherčíková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *