Zo sveta

Európska lieková agentúra začala posudzovať ruskú vakcínu Sputnik V

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Európska agentúra pre lieky (EMA) začala dôsledné skúmanie registračnej dokumentácie ruskej vakcíny proti koronavírusu Sputnik V. Informoval o tom Ruský fond priamych investícií (RDIF). Uvádza sa, že agentúra otestuje vakcínu podľa noriem EÚ týkajúcich sa jej účinnosti, bezpečnosti a kvality.

„RDIF informuje o postupnom posúdení ruskej vakcíny Sputnik V proti koronavírusu Výborom pre lieky pre lekárske použitie v rámci Európskej agentúry pre lieky (EMA),“ uviedol fond.

V oznámení sa tiež uvádza, že rozhodnutie príslušného výboru začať konzistentného hodnotenia vakcíny bolo urobené s prihliadnutím na výsledky laboratórnych a klinických štúdií u dospelých.

„EMA posúdi zhodu vakcíny Sputnik V s normami EÚ pre účinnosť, bezpečnosť a kvalitu,“ uviedol RDIF.

Pripomeňme, že Maďarsko a Slovensko už schválili použitie Sputnika V individuálne, bez toho aby čakali na celoeurópsku registráciu lieku zo strany EMA.

Za zmienku stojí aj to, že Gamalejův ústav a RDIF spolupracujú s národnými regulačnými orgánmi po celom svete a poskytujú všetky potrebné údaje o klinických štúdiách ruskej vakcíny, zdôraznil fond.

zdroj: sputnik