Európska komisia spustí ďalšiu utečeneckú vlnu: Vyzýva krajiny k otvoreniu hraníc - MAGAZÍN 1
Slovensko Zo sveta

Európska komisia spustí ďalšiu utečeneckú vlnu: Vyzýva krajiny k otvoreniu hraníc

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Európska komisia vyzýva niekoľko štátov EÚ, vrátane Nemecka, aby čo najskôr ukončili kontrolu vnútorných hraníc a tak zabezpečili voľný pohyb v schengenskom priestore po štyroch rokoch.

“Podstatou schengenského systému je práve absencia kontrol na vnútorných hraniciach,” uviedol európsky komisár pre vnútorné záležitosti Dimitris AVRAMOPOULOS.

“Chápem, že existujú obavy o bezpečnosť a nelegálnej migrácie. Týmto obavám však možno čeliť aj alternatívnymi opatreniami, ako sú posilnené policajné kontroly a cezhraničné spolupráce, “uviedol komisár pre vnútorné záležitosti.

Tento týždeň oznámilo Dánsko a Rakúsko rozšírenie kontrol na hraniciach s Nemeckom alebo Maďarskom a Slovinskom. Dánsko takisto oznámilo, že v polovici novembra zavedie pre Švédsko nové hraničné kontroly.

Na konci septembra už Nemecko rozšírilo svoje kontroly na hraniciach s Rakúskom o ďalších šesť mesiacov. Francúzsko si tiež kontroluje hranice a krajina v dôsledku utečeneckej krízy a teroristickej hrozby zaviedli hraničné kontroly v roku 2015.

Schengenský priestor zahŕňa 26 európskych krajín. Podľa AVRAMOPOULOSA v súčasnosti vykonáva kontroly na vnútorných hraniciach šesť schengenských krajín (Nemecko, Rakúsko, Dánsko, Francúzsko, Nórsko a Švédsko).

Slobodu tovaru a osobnú dopravu v schengenskom priestore označil za “jeden z najväčších a najhmatateľnejších úspechov európskej integrácie”.

Súčasne, ale štyri roky po zavedení kontrol, vyzval komisár EÚ z Grécka príslušné krajiny, aby kontroly prehodnotili:

“Musíme urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme zaistili, že existuje schengenský priestor bez trvalých hraničných kontrol, a sme pripravení plne podporiť členské štáty. Pokiaľ z akéhokoľvek dôvodu dôjde k zrúteniu alebo oslabeniu schengenského systému, bude to koniec Európy, ako ju poznáme dnes.”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *