Európe hrozí, že bude do dvoch mesiacov bez plynu - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Európe hrozí, že bude do dvoch mesiacov bez plynu

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Kvôli mrazivému počasiu a nízkym zásobám modrého paliva v skladoch hrozí, že Európa zostane v nasledujúcich dvoch mesiacoch bez plynu, píše agentúra Bloomberg.

Autori publikácie upozornili, že predpokladom palivovej krízy je prechod na obnoviteľné zdroje energie a pokles domácej ťažby zemného plynu. V dôsledku toho výroba elektriny v európskych krajinách v minulom roku poklesla kvôli nestabilnej veternej a solárnej energii.
“Pred dvoma najchladnejšími mesiacmi zimy panujú obavy, že by Európe mohol dôjsť plyn,” píše sa v článku.

Massimo Di Odoardo, viceprezident poradenskej spoločnosti Wood Mackenzie, uviedol svoj jediný východ z tejto zložitej situácie.

„Nie je úplne jasné, ako sa dá dosiahnuť zásob plynu v zásobníkoch bez dodatočných dodávok z Ruska prostredníctvom Nord Stream 2 alebo súčasných trás,“ povedal Di Odoardo.

Cena plynu v Európe na jar prudko vzrástla a priemerná spotová cena TTF sa pohybovala medzi 250 a 300 dolármi za tisíc metrov kubických. V posledných letných dňoch presiahla cena kontraktov dodávok „na deň dopredu“ 600 dolárov a na začiatku októbra predstavovala viac ako tisíc dolárov. Už v decembri sa kotácie zdvojnásobili. Takto stabilne vysoké ceny neboli v Európe zaznamenané od roku 1996, teda od histórie plynových uzlov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *