EÚ zachránila z mora už 730 tisíc migrantov. Eurokomisár: "Záchrana je pre EÚ povinnosť!" - MAGAZÍN 1
Zo sveta

EÚ zachránila z mora už 730 tisíc migrantov. Eurokomisár: “Záchrana je pre EÚ povinnosť!”

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Európska únia sa od roku 2015 vďaka svojej námornej operácii v Stredomorí podieľala na záchrane takmer 730 tisíc migrantov. V liste Európskemu parlamentu to oznámil eurokomisár pre vnútro Dimitris Avramopulos. “Záchrana ľudských životov zostáva pre Európsku úniu povinnosťou,” povedal.

Eurokomisár súčasne zdôraznil, že zdôrazňuje, že sa na záchrane migrantov podieľali aj mimovládne organizácie, ktoré zohrali “zásadnú úlohu pri záchrane životov”. Skutočná humanitárnu pomoc na mori, ktorú tieto skupiny poskytujú, by podľa neho nemala byť kriminalizovaná.

Všetci aktéri z oblasti Stredomoria podľa Avramopulose musia zabezpečiť, aby poskytovali pomoc na základe medzinárodných pravidiel a nepodporovali pašerákov ľudí.

Tento týždeň sa krajiny Európskej únie na základe politického rozhodnutia dohodli o pol roka predĺžiť činnosť protipašerácké únijnej operácie Sophia, ale zároveň dočasne zastaviť prácu všetkých plavidiel, ktoré v nej pôsobia, čo v zásade znemožňuje európskej námornej operácii účinným spôsobom napĺňať mandát.

Dôvodom tohto kroku je to, že štáty únie sa nedokázali zhodnúť na systéme prerozdeľovania zachránených migrantov. Dôraz operácie bude novo kladený na pozorovanie oblasti zo vzduchu a na pokračovanie výcviku líbyjskej pobrežnej stráže.

zdroj: novinky.cz

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *