EÚ odmietla podporiť poľské mestá, ktoré nepodporujú LGBTI ideológiu

Európska únia odmietla finančne podporiť šesť poľských miest, ktoré sa označili za „zóny bez LGBT“ alebo zakázali kampane podporujúce práva párov rovnakého pohlavia. Ide o peniaze na projekty v rámci spolupráce medzi partnerskými mestami. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním na hovorcu Európskej komisie. Podľa poľského ministra spravodlivosti Zbigniewa Ziobro je tento krok Bruselu neopodstatnený a protiprávny.

Hovorca Adalbert Jahnz na tlačovej konferencii v Bruseli potvrdil, že EÚ odmietla šesť žiadostí z Poľska týkajúcich sa programu na podporu partnerstva miest z rôznych únijných krajín. Konkrétne mesta nemenoval s tým, že podľa pravidla EÚ sa mená odmietnutých žiadateľov nezverejňujú.

Odmietnuté žiadosti už v utorok na Twitteri zmienila aj eurokomisárka pre rovnosť Helena Dalliová. Ako napísala, „šesť žiadostí týkajúcich sa partnerstva zo strany poľských úradov, ktoré prijali rozhodnutie o zónach bez LGBT, bolo zamietnutých“.

„Únijné hodnoty a základné práva musia byť rešpektované všetkými 27 členskými štátmi,“ uviedla Dalliová.

Denník Gazeta Wyborcza uviedol, že za „zóny bez LGBT“ sa vyhlásili menšie i väčšie obce z tretiny poľského územia. Príslušné uznesenia nie sú právne záväzné. Kvôli nim ale niektoré obce zo západu Európy prerušili spoluprácu s partnerskými mestami v Poľsku.

Poľský minister spravodlivosti Ziobro tvrdí, že podľa zmluvy o Európskej únii „sú Európska komisia a všetky inštitúcie EÚ povinné rešpektovať národnú identitu jednotlivých štátov, musia dodržiavať zásadu rovnosti všetkých samospráv a občanov, ktorí majú právo na slobodu názoru a presvedčenia“. Ziobro zdôraznil, že ich nemožno „nijako cenzurovať ani vyvíjať na ne nátlak súvisiace s nejakou ideológiou alebo názory jedných či druhých únijných úradníkov“

V rámci programu podporujúceho partnerstva medzi mestami môžu jednotlivé komunity z rôznych únijných krajín získať až 25 000 eur na rozvoj spoločných aktivít a programov. Ako poznamenala agentúra AP, žiadosti z niekoľkých ďalších poľských miest boli schválené.

Poľská konzervatívna vláda vo svojich kampaniach vždy vyzdvihovala boj proti hnutiu za práva sexuálnych menšín, obranu tradičnej rodiny a hodnôt vyznávaných v Poľsku vplyvnou katolíckou cirkvou. Práve tieto postoje vládnej strany Právo a spravodlivosť ovplyvnili niektoré poľské obce natoľko, že sa označili za „zóny bez LGBT“, čo je skratka pre lesby, gejov, bisexuálov a transgender osoby.

Potrebujeme vašu podporu, aby sme mohli pokračovať!

Liberálna politika neustále útočí a snaží sa bojovať proti našim správam! Na sociálnych sieťach nám je obmedzovaní dosah našich článkov a totalitné praktiky nám znižujú príjmy z reklám. Je to účelové a vieme o tom. Pomôžte nám ľubovoľnou sumou udržať náš magazín, aby sme Vám mohli neustále prinášať správy, ktoré sa liberálnym médiám a politikom nepáčia. Ďakujeme Vám! Kliknite sem a môžete nám pomôcť v boji proti liberálnej politike!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *