Zo sveta

Erdogan označil bránenie migrantom vstupu do EÚ za nacizmus: „Chcú si vybudovať lepšiu budúcnosť!“

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Turecký prezident v stredu vzniesol poburujúce tvrdenie, že údajné zlé zaobchádzanie gréckych úradov s migrantmi na jeho hraniciach je porovnateľné s „tým, čo urobili nacisti“, a vyhlásil, že akciu Grécka odsúdi na medzinárodných platformách.

Recep Tayyip Erdogan vo svojom týždennom prejave k zákonodarcom svojej vládnucej strany tiež uviedol, že sa nezmení politika jeho vlády, ktorá by umožnila migrantom prejsť do Európy, kým Európska únia nesplní povinnosti stanovené v turecko-únijnej dohode z roku 2016, ktorá pomohla zastaviť migračnú krízu .

Tisíce migrantov sa zhromaždili na hranici Turecka s Gréckom po tom, čo turecká vláda minulý mesiac uviedla, že sa už nebude snažiť migrantov na svojom území zadržiavať.

Aby sa zabránilo prechodom, nasadili Atény poriadkovú políciu a pohraničnú stráž, ktorá v mnohých prípadoch použila slzný plyn, bleskové granáty a vodné delá. Medzi migrantmi a gréckymi silami prepuklo niekoľko stretov. Grécko tvrdí, že turecké bezpečnostné sily strieľali na gréckych dôstojníkov slzný plyn z druhej strany hranice.

Erdogan uviedol, že rokovania Grécka vyústilo v štyri úmrtia migrantov a že okolo 1000 bolo zranených. Grécko obvinenia zo zlého zaobchádzania popiera.

„Nie je rozdiel v tom, čo urobili nacisti a fotografie z hraníc s Gréckom,“ povedal Erdogan. „Otvoriť oheň, zapáliť slzný plyn a použiť vriacu vodu na nevinných ľudí, ktorých jediným cieľom je zachrániť si život a vybudovať lepšiu budúcnosť pre svoje deti, je barbarské v pravom zmysle slova.“

Podľa dohody z roku 2016 ponúkla EÚ Turecku pomoc vo výške až 6 miliárd eur pre sýrskych utečencov, ktorých hostí, rýchlo sledované členstvo v EÚ aj revíziu dohody o colnej únii.

„Budeme pokračovať v súčasnom (otvorenom) opatrení na našich hraniciach, pokiaľ nebudú všetky naše očakávania konkrétne splnené,“ povedal Erdogan.

Erdoganove vyjadrenie prišlo niekoľko dní po tom, čo odcestoval do Bruselu na rozhovory s najvyššími predstaviteľmi EÚ, po ktorých sa strany dohodli, že tímy na čele so šéfom zahraničnej politiky EÚ Josepom Borrellom a tureckým ministrom zahraničia Mevlut Cavusoglu preskúmajú štyri roky starú migračnú dohodu.

Cavusoglu povedal, že v utorok sa tímy pokúsia prísť načas s „cestovnou mapou“ na summit EÚ 26. marca.

Turecký prezident v minulosti prirovnal k nacistom aj ďalšie európske krajiny, najmä Nemecko a Holandsko, preto to medzi týmito národmi iskrí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *