Zo sveta

Erdogan: Brány sú otvorené, za chvíľu pocítite milióny migrantov na vašich hraniciach!

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Tisíce migrantov hľadali spôsoby, ako prekročiť grécke pozemné hranice po tom, čo Turecko splnilo dlhodobú hrozbu otvoriť svoje hranice tým, ktorí sa chcú nelegálne presunúť do Európy.

Mnoho z tých, ktorí dúfali, že vstúpia do Grécka, skúsili šťastie tým, že sa brodili alebo veslovali cez rieku Evros, ktorá vedie pozdĺž väčšiny tureckej hranice.

Grécke orgány uviedli, že hlavný tlak na hranici sa presunul z oficiálneho prechodu na body ďalej na juh pozdĺž rieky. Úrady uviedli, že cez noc zmarili pokus asi 1 000 ľuďom o cestu cez oblasť mokradí Evros na južnom konci hranice.

Najvyšší predstavitelia EÚ sprevádzali v utorok gréckeho premiéra Kyriakos Mitsotakis pri prehliadke oblasti okolo pozemných hraníc, aby zhodnotili situáciu, ktorú Grécko označilo za asymetrickú hrozbu pre svoju národnú bezpečnosť.

Turecko oznámilo, že uvoľňuje obmedzenia tým, ktorí chcú prejsť do Európy, čo viedlo k tomu, že sa tisíce ľudí zhromaždili pozdĺž jeho západnej hranice.

Pohyb ľudí sa zdal byť dobre organizovaný. Autobusy, minibusy a auta v Istanbule poskytovali dopravu na hranici, zhruba tri až štyri hodiny jazdy. Prevažná väčšina sa zdala byť z Afganistanu, spolu s ľuďmi z celého radu krajín, vrátane Iránu, Iraku, Bangladéša a Sýrie.

Turecké vyhlásenie je v rozpore s jeho predchádzajúcou politikou zadržiavanie utečencov a ďalších migrantov na základe dohody s Európskou úniou, v ktorej by EÚ poskytla miliardy na financovanie starostlivosti o utečencov v Turecku.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, ktorého krajina je hostiteľom viac ako 3,5 milióna sýrskych utečencov, dlhodobo tlačí na EÚ, že sa krajina neuspokojila so svojou stranou dohody, a požaduje od Európy väčšiu podporu. Hovorí, že jeho krajina čelí bezprostrednému a dramatickému novému prílivu utečencov z vojny v Sýrii, kde rastúce strety tureckých a sýrskych vojsk vyvolali znepokojenie. Hranice Turecka so Sýriou však zostávajú zatvorené a nič nenasvedčuje tomu, že by sa mohli otvoriť.

Grécke orgány uviedli, že počas 24 hodín od pondelka do utorka ráno zabránili vstupu do Grécka celkom 5 183 osôb a zatkli 45 ľudí, väčšinou z Afganistanu, Pakistanu, Maroka a Bangladéša.

Grécko dalo najavo, že jeho hranice sú uzavreté. Do oblasti vyslalo vojenské a policajné posily, ktoré použili slzný plyn a vodné delo na odradenie masových pokusov migrantov o prechod do zeme. Úrady tiež zriadili kordóny policajných a armádnych kontrol na hraniciach a blízkosti hraníc a zatkli tých, ktorým sa podarilo preniknúť.

V utorok ráno boli dvaja muži – jeden z Mali a jeden z Afganistanu – zatknutí gréckymi úradmi krátko po prekročení hranice a naložení do dodávky s asi 20 ďalšími ľuďmi zo Somálska, Afganistanu, Bangladéša a Iraku.

Migranti sa tiež pokúšajú dostať do Grécka krátkym, ale často nebezpečným morským prechodom na ostrovy z neďalekého tureckého pobrežia.

V pondelok v noci grécke úrady uviedli, že od začiatku soboty zmarili viac ako 24 000 pokusov o nezákonné prechody na pozemných hraniciach s Tureckom a zatkli 183 osôb – z ktorých len veľmi malý počet boli Sýrčania.

Európske krajiny Grécko z veľkej časti podporili. V pondelok Erdogan povedal, že západní vodcovia mu volajú a naliehajú na neho, aby zvrátil svoje rozhodnutie otvoriť hranice. „Je hotovo, brány sú už otvorené. Teraz ponesiete svoj podiel na tomto bremene, „povedal.

Čoskoro bude „počet ľudí, ktorí prídu na hranici, vyjadrený v miliónoch,“ uviedol.

Najvyšší predstavitelia EÚ vrátane predsedníčky Európskej komisie Ursula von der Leyen, sa pripojili k gréckemu premiérovi Mitsotakis, ktorý v utorok navštívil pohraničnú oblasť.

Počas návštevy bol Mitsotakis informovaný, že turecké úrady smerujú migrantov do konkrétnych oblastí hranice „za účelom zvýšenia tlaku na gréckej hranice“, uviedol vládny úradník.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *