Spoločnosť Zo sveta

Ekonómovia predpovedajú potenciálny koniec eura kvôli koronavírusu

Dvaja ekonomickí odborníci predpovedajú, že čínsky koronavírus by mohol viesť ku koncu eura – a k potenciálnemu koncu samotnej európskej únie.

Belgický ekonóm profesor Paul De Grauwe uviedol, že ak európska únia neprejaví solidaritu s členskými štátmi, ako je Taliansko, ktorú koronavírus zasiahol najhoršie, „celý európsky projekt zmizne.“

Pokračoval v presadzovaní vytvorenia „koronabondov“, finančného nástroja predtým známeho ako eurobondy, ktorý by pomohol zdieľať ekonomické riziko s krajinami postihnutými vírusom.

Coronabonds presadzovalo niekoľko krajín, vrátane Talianska, a tiež prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardeová – ale do značnej miery sa proti nim postavili bohatšie krajiny ako Nemecko a Holandsko.

Podľa profesora De Grauwea krajiny ako Holandsko „žijú na inej planéte“ a dodáva: „Keby som bol Talian a keby som videl, že ostatné krajiny nie sú ochotné Taliansku pomôcť, spochybnil by som členstvo v únii.“

Desmond Lachman, analytik amerického Enterprise Institute, tiež uviedol, že ECB bude mať len veľmi málo možností, ako Taliansku pomôcť, a vyhlásil: „koniec koncov, byť zakladajúcim členom eura a tretím členom eurozóny by euro bez Taliansko nemohlo prežiť.“

„Inými slovami, skutočnou otázkou je, či bude Christine Lagardeová schopná presvedčiť svojich neochotných nemeckých a severoeurópskych vodcov, aby umožnili ECB požičať dostatočné finančné prostriedky Taliansku, aby udržala krajinu nad vodou,“ dodal.

Začiatkom tohto týždňa prezident priemyselnej haly Confundustria Vincenzo Boccia uviedol, že Taliansko je teraz vo „vojnovej ekonomike“ a hlavný ekonóm UniCredit Bank Erik Nielson uviedol, že očakáva, že ekonomika krajiny by sa tento rok mohla znížiť až o 15 percent.

Na ekonomickú otázku upozornil aj senátor Matteo Salvini, líder strany Ligy, ktorý uviedol, že krajina by mohla čeliť silným nepokojom, ak by balík pomoci vo výške najmenej 100 miliárd eur nebol čoskoro realizovaný.

Pomôžte nám udržať Magazín 1!

Liberálna politika neustále útočí a snaží sa bojovať proti našim správam! Na sociálnych sieťach nám je obmedzovaní dosah našich článkov a totalitné praktiky nám znižujú príjmy z reklám. Je to účelové a vieme o tom. Pomôžte nám ľubovoľnou sumou udržať náš magazín, aby sme Vám mohli neustále prinášať správy, ktoré sa liberálnym médiám a politikom nepáčia. Ďakujeme Vám! Číslo účtu: SK2811000000008017035353

4 Replies to “Ekonómovia predpovedajú potenciálny koniec eura kvôli koronavírusu

  1. Toto by bolo to naj čo by z tohoto vzišlo. A zároveň aj rozpad EU!!! Je to totižto hlúposť. Nedokázali za celú dobu zjednotiť trh!“!! nedokázali vyrovnať životnú úroveň!!! Nedokázali zabrániť úniku daní do daňových rajov. A EU vydáva nezmyselné nariadenia, ktoré poškodzujú EU samotnú!!! Treba odísť s tohoto spolku bláznov a tak isto treba opustiť zločineckú teroristickú organizáciu NATO!!!

  2. I’m extremely inspired together with your writing abilities as smartly as with the structure to your weblog.
    Is this a paid theme or did you customize it yourself?
    Either way stay up the nice high quality writing, it is rare to look a
    nice weblog like this one these days..

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *