Ekonómovia predpovedajú potenciálny koniec eura kvôli koronavírusu - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Ekonómovia predpovedajú potenciálny koniec eura kvôli koronavírusu

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Dvaja ekonomickí odborníci predpovedajú, že čínsky koronavírus by mohol viesť ku koncu eura – a k potenciálnemu koncu samotnej európskej únie.

Belgický ekonóm profesor Paul De Grauwe uviedol, že ak európska únia neprejaví solidaritu s členskými štátmi, ako je Taliansko, ktorú koronavírus zasiahol najhoršie, “celý európsky projekt zmizne.”

Pokračoval v presadzovaní vytvorenia “koronabondov”, finančného nástroja predtým známeho ako eurobondy, ktorý by pomohol zdieľať ekonomické riziko s krajinami postihnutými vírusom.

Coronabonds presadzovalo niekoľko krajín, vrátane Talianska, a tiež prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardeová – ale do značnej miery sa proti nim postavili bohatšie krajiny ako Nemecko a Holandsko.

Podľa profesora De Grauwea krajiny ako Holandsko “žijú na inej planéte” a dodáva: “Keby som bol Talian a keby som videl, že ostatné krajiny nie sú ochotné Taliansku pomôcť, spochybnil by som členstvo v únii.”

Desmond Lachman, analytik amerického Enterprise Institute, tiež uviedol, že ECB bude mať len veľmi málo možností, ako Taliansku pomôcť, a vyhlásil: “koniec koncov, byť zakladajúcim členom eura a tretím členom eurozóny by euro bez Taliansko nemohlo prežiť.”

“Inými slovami, skutočnou otázkou je, či bude Christine Lagardeová schopná presvedčiť svojich neochotných nemeckých a severoeurópskych vodcov, aby umožnili ECB požičať dostatočné finančné prostriedky Taliansku, aby udržala krajinu nad vodou,” dodal.

Začiatkom tohto týždňa prezident priemyselnej haly Confundustria Vincenzo Boccia uviedol, že Taliansko je teraz vo “vojnovej ekonomike” a hlavný ekonóm UniCredit Bank Erik Nielson uviedol, že očakáva, že ekonomika krajiny by sa tento rok mohla znížiť až o 15 percent.

Na ekonomickú otázku upozornil aj senátor Matteo Salvini, líder strany Ligy, ktorý uviedol, že krajina by mohla čeliť silným nepokojom, ak by balík pomoci vo výške najmenej 100 miliárd eur nebol čoskoro realizovaný.

Pomôžte nám udržať Magazín 1!

Liberálna politika neustále útočí a snaží sa bojovať proti našim správam! Na sociálnych sieťach nám je obmedzovaní dosah našich článkov a totalitné praktiky nám znižujú príjmy z reklám. Je to účelové a vieme o tom. Pomôžte nám ľubovoľnou sumou udržať náš magazín, aby sme Vám mohli neustále prinášať správy, ktoré sa liberálnym médiám a politikom nepáčia. Ďakujeme Vám! Číslo účtu: SK2811000000008017035353

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *