Slovensko

Ekonóm, ktorý pracuje u prezidentky: Psy nielen smrdia, brešú a hryzú, ale majú uhlíkovú stopu ako veľké SUV

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Libor Melioris, ktorý pracuje v kancelárii prezidentky Zuzany Čaputovej uviedol v nedávnej ankete slová, ktoré nie veľmi potešia milovníkov psov.

V ankete Denníka N o najdôležitejších grafoch uplynulého roka totiž uviedol toto: „Pes nielenže smrdí, ale aj breše, obťažuje okolie, produkuje exkrementy, hryzie a dokonca môže človeka aj zabiť. Dohromady sú to len drobné charakterové zlyhania. Hlavnou chybou psov je, že ich uhlíková stopa je porovnateľná s veľkými automobilmi triedy SUV“.

Jeho reakcia prišla po tom, čo sa v časoch pandémie zvýšil záujem o psov. „Vieme, že Britom bolo smutno a svoje problémy riešili sebecky. Briti začali vo veľkom kupovať psy,“ tvrdí ďalej zamestnanec kancelárie prezidentky.

„Jeden pokus z univerzity vo švédskom Lunde ukázal, že raz mal bernardín, čo je jedno z najväčších psích plemien, ročnú uhlíkovú stopu 90 kilogramov, no s iným modelom až 240 kilogramov,“ píše Denník E s tým, že čím menšia rasa psa, tým má aj menšiu uhlíkovú stopu, ktorá takmer bezvýhradne pramení zo skonzumovanej potravy.

Pre porovnanie, automobil typu SUV Toyota RAV4 so sedemlitrovou spotrebou benzínu vytvorí ročne uhlíkovú stopu asi 2 tony na 10-tisíc kilometrov. A pokiaľ ide o ľudí, priemerný Slovák je ročne zodpovedný za viac ako 5,5 tony skleníkových plynov a priemerný Európan za viac ako 8,5 tony, informuje portál Denník Slovensko.

Pomôžte nám prosím viac zdieľať náš portál medzi priateľmi. Veľmi nám to pomôže. Ďakujeme