Džihádisti vtrhli počas omše do kostola. Brutálne popravili 14 kresťanov vrátane detí - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Džihádisti vtrhli počas omše do kostola. Brutálne popravili 14 kresťanov vrátane detí

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Najmenej 14 ľudí vrátane niekoľkých neplnoletých a duchovného zomrelo pri včerajšom útoku na protestantský kostol na východe afrického štátu Burkina Faso. S odkazom na nemenované bezpečnostné zdroje o tom informujú tlačové agentúry.

Podobné útoky sa v posledných mesiacoch v krajine objavujú často, v minulosti za nimi stáli predovšetkým džihádisti s väzbami na sieť al-Kájda či teroristickú organizáciu Islamský štát (IS).

Útok začal v dedine Hantoukoura okolo poludnia. Pri omši do kostola vtrhlo asi desať ťažko ozbrojených mužov, ktorí “chladne popravili veriacich, vrátane duchovného a detí,” povedal agentúre AFP jej zdroj. Podľa ďalšieho zdroja ozbrojenci po masakre ušli na motorkách a bezpečnostné zložky z provincie Foutouri ich začali prenasledovať.

Podobné útoky na kresťanov v čase bohoslužby sa na východe tejto chudobnej západoafrickej krajiny v poslednej dobe opakujú často. Pri zatiaľ posledných takých masakroch v máji zaútočili islamisti trikrát v rozmedzí dvoch týždňov. Najprv napadli dva kostoly a následne náboženský sprievod na severe krajiny. Dohromady vtedy zabili 14 ľudí vrátane kňaza. V posledných rokoch v krajine džihádisti zavraždili aj niekoľko miestnych umiernených imámov.

Burkina Faso už vyše štyri roky zápasí s rastúcimi násilnosťami prevažne na severe a východe krajiny. Miestne úrady ich väčšinou pripisujú ozbrojeným islamistickým skupinám, ktoré tam prenikajú zo susedného Mali. Na začiatku novembra zomrelo pri útoku na konvoj kanadskej ťažobnej spoločnosti 39 ľudí. Podľa údajov agentúry AFP si útoky džihádistov od začiatku roku 2015 vyžiadali už takmer 700 obetí, vyše pol milióna ľudí kvôli násilnostiam opustilo svoje domovy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *