Drvivá väčšina odmietnutých žiadateľov o azyl zostáva v Európe

Drvivá väčšina „žiadateľov o azyl“, ktorí prichádzajú do Európy, sa po zamietnutí žiadostí nevrátia do svojich domovských krajín.

Výskumní pracovníci poverení holandskou vládou študovali údaje Eurostatu a konkrétne sa zamerali na migrantov, ktorí prišli zo Sýrie, Afganistanu, Iraku, Iránu, Somálska a Eritrey medzi rokmi 2013 a 2017, píše denník Der Morgen.

Výskumníci zistili, že iba jeden z piatich odmietnutých žiadateľov o azyl sa vráti do svojej krajiny pôvodu, pričom mnohí idú jednoducho do podzemia, skúšajú svoje šťastie v iných krajinách alebo dlhodobo žijú v azylových centrách.

„Ak tu majú títo ľudia siete, môžu ľahko zmiznúť v tieni alebo v paralelnej ekonomike,“ povedal profesor na migračné zákony Dirk Vanheule z Antverpskej univerzity.

Miera návratnosti sa značne líši, pokiaľ je skúmaná podľa jednotlivých krajín, čo naznačuje, že vládna politika priamo koreluje s tým, či sa migrant po oficiálnom odmietnutie vráti domov.

Zhruba 25 percent „žiadateľov o azyl“, ktorých odmietlo Nórsko, sa vracia domov, zatiaľ čo šokujúcich 1,1 percenta, ktoré odmietlo Taliansko, urobilo to isté.

Iba 3,5 percenta odmietnutých žiadateľov o azyl v Nemecku sa vráti domov, pretože „tí, ktorí vyčerpali všetku právnu starostlivosť, môžu aj naďalej žiť v azylových zariadeniach, dostávať vreckové, študovať a pracovať za určitých podmienok,“ vysvetľuje Der Morgen.

„Zem, ako je Nórsko, Spojené kráľovstvo a Holandsko, majú zastrašovaciu politiku pre ľudí bez povolenia na pobyt, napríklad majú strohé bývanie, zákaz práce a dobré diplomatické vzťahy s týmito krajinami pôvodu. Holandsko tiež platí letenky tým, ktorí sa vracajú, a dáva im peniaze na reintegráciu v domovskej krajine „.

Miery návratnosti v ostatných sledovaných krajinách zahŕňa Španielsko (2,8%), Francúzsku (5%), Dánsko (6,2%) a Belgicku (6,5%).

Sme veľmi radi, že čítate Magazín 1! Budeme veľmi vďační, ak nás podporíte zdieľaním tohto článku. ĎAKUJEME

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.